23/04/2024
Ιταλία | Παρασκευή 24 Ιουλίου 2020 - 01:00

Επέστρεψε στις νίκες και «κλείδωσε» το Τσάμπιονς Λιγκ η Λάτσιο

Δύσκολο και με ανατροπή το 2-1 των Ρωμαίων απέναντι στην Κάλιαρι

Στις νίκες επέστρεψε το βράδυ της Πέμπτης (23/7) η Λάτσιο η οποία επικράτησε με 2-1 της Κάλιαρι στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 35ης «στροφής» της Serie A.

Οι «λατσιάλι» βρέθηκαν να χάνουν με 0-1 στο ημίχρονο από την ομάδα της Σαρδηνίας, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και πήραν τη νίκη «κλειδώνοντας» την είσοδό τους στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ φτάνοντας τους 72 πόντους και παραμένοντας στην 4η θέση στο +11 από τη Ρόμα και στο -1 από την Ίντερ.

Η Κάλιαρι αν και προηγήθηκε 0-1 δεν μπόρεσε να πάρει αποτέλεσμα χωρίς να επηρεάζεται βαθμολογικά καθώς έχει εξασφαλίσει την παραμονή της και με 42 βαθμούς βρίσκεται στη 13η θέση και στο -1 από Φιορεντίνα, Μπολόνια και Πάρμα.

Η ομάδα της Σαρδηνίς προηγήθηκε στο 45’ με σουτ του Σιμεόνε, όμως δύο λεπτά μετά το πρώτο σφύριγμα του δευτέρου ημιχρόνου ισοφάρισε με σουτ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς και πήρε το τρίποντο με το γκολ του Ιμόμπιλε, επίσης με σουτ, στη μία ώρα αγώνα.

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής

Tρίτη (21/7)

Αταλάντα - Μπολόνια 1-0 (62' Μουριέλ)

Σασουόλο - Μίλαν 1-2 (42' πέν. Καπούτο - 19', 45'+2 Ιμπραΐμοβιτς)

Τετάρτη (22/7)

Πάρμα - Νάπολι 2-1 (45' πέν. Καπράρι, 87' πέν. Κουλουσέφσκι - 54' πέν. Ινσίνιε)

Ίντερ - Φιορεντίνα 0-0

Λέτσε - Μπρέσια 3-1 (22', 32' Λαπαντούλα, 70' Σαπονάρα - 63' Ντεσένα)

Σπαλ - Ρόμα 1-6 (24' Τσέρι - 10' Κάλινιτς, 38' Πέρες, 47' Kολάροφ, 52', 75' Πέρεθ, 90' Tζανιόλο)

Σαμπντόρια - Τζένοα 1-2 (32' Γκαμπιαντίνι - 22' πέν. Κρισίτο, 72' Λεράγκερ)

Τορίνο - Βερόνα 1-1 (67' Τζάτζα - 56' πέν. Μπορίνι)