24/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 18 Ιουλίου 2020 - 21:14

Τώρα ελπίζει μόνο στην αναδιάρθρωση...

Ο Πανιώνιος έμεινε στο 0-0 με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και τερμάτισε τελευταίος στα πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1

Δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο στο Περιστέρι, δεν απέφυγε την τελευταία θέση και προσδοκά να πάρει σάρκα και οστά η αναδιάρθρωση, για να σώσει την παρτίδα.

Ο λόγος για τον Πανιώνιο, που έμεινε στο «στείρο» 0-0 κόντρα στον Ατρόμητο στο σαββατιάτικο (18/7) ματς για την 7η και τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1, αποτέλεσμα που τον κράτησε ουραγό στην κατάταξη με 23 πόντους.

Βάσει της προκήρυξης του πρωταθλήματος έχουν υποβιβαστεί οι Νεοσμυρνιώτες στη Σούπερ Λίγκα 2, ωστόσο δεν νιώθουν ακόμα καταδικασμένοι και ευελπιστούν να γίνει η αναδιάρθρωση των κατηγοριών, προκειμένου να είναι και την επόμενη αγωνιστική περίοδο στα σαλόνια του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Οι «κυανόλευκοι», από την πλευρά τους, με 42 βαθμούς κατέλαβαν την 8η θέση.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο 8', με τον Γκάλο να εκτελεί απευθείας φάουλ και την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κότνικ.

Για τους «κυανέρυθρους» ο Λυμπεράκης στο 15' έκανε την επικίνδυνη σέντρα από αριστερά, όμως ο Αραμπούλι που ήταν σε θέση βολής δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή.

Στο 27' ο Μανούσος έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκάλο κι έφυγε λίγο άουτ η μπάλα, ενώ ανάλογη τύχη είχε το πλασέ του Ενσικουλού στο 32ο λεπτό ύστερα από ωραία ατομική προσπάθεια.

Ο Ατρόμητος συνέχισε να πιέζει για το γκολ και στο 43' ο Κότνικ απέκρουσε με δυσκολία το σουτ του Νάτσου, ενώ στο πρώτο λεπτό του β' ημιχρόνου ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έδειξε τα αντανακλαστικά του σε κεφαλιά του Ρισβάνη.

Στο 54' o Kότνικ δήλωσε παρών και σε σουτ του Ραμπέγιο, για να πέσει κατακόρυφα ο ρυθμός από εκεί και πέρα και στο φινάλε μόνο υπήρξαν συγκινήσεις.

Αρχικά, στο 90' ο Βέλλιος έπιασε ένα γυριστό και η μπάλα πήγε στον Γούτα, την κεφαλιά του οποίου εξουδετέρωσε ο Κότνικ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου να πάρει το διπλό, καθώς ο Τσιλούλης μπήκε στην περιοχή κι έκανε ωραίο πλασε, για να διώξει σωτήρια σε κόρνερ ο Γούτας.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Διαμαντόπουλος του Συνδέσμου Αρκαδίας με βοηθούς την Κουρομπίλια του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής και τον Δημητριάδη του Συνδέσμου Καστοριάς. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Φωτιάς του Συνδέσμου Πέλλας και βοηθός ο Παπαδάκης του Συνδέσμου Ηρακλείου.

Κίτρινες: 32' Μπουσούλατζιτς, 52' Ενσικουλού, 60' Ραμπέγιο, 90'+3 Γκάλο - 44' Μαξίμοβιτς, 55' Αραμπούλι.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Γκάλο, Κατράνης, Ρισβάνης, Γούτας, Νάτσος (80' Ούμπιντες), Μπουσούλατζιτς, Ενσικουλού (67' Βέλλιος), Ανδρούτσος (67' Γιακουμάκης), Ραμπέγιο, Μανούσος (90'+1 Nταβιώτης).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λεωνίδας Βόκολος): Κότνικ, Ρέντζας, Σαραμαντάς, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Κόρμπος, Παπανικολάου, Τσιλούλης, Λυμπεράκης (87' Δούμτσιος), Μαξίμοβιτς (79' Οικονομίδης), Αραμπούλι (59' Άρτσε).