24/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 11 Ιουλίου 2020 - 21:19

Παραμένει μπλεγμένη η Ξάνθη

Οδυνηρή ήττα μέσα στα Πηγάδια με 2-1 από τον Αστέρα Τρίπολης * Το VAR ακύρωσε γκολ των ακριτών στο 1-1

Με την πλάτη στον τοίχο... Η Ξάνθη ήθελε μόνο νίκη στο σαββατιάτικο (11/7) ματς με τον Αστέρα Τρίπολης για την 6η «στροφή» των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1, αλλά έχασε μέσα στα Πηγάδια με 2-1 και έχει δυσκολέψει πάρα πολύ η υπόθεση παραμονή.

Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου με 23 βαθμούς στη 13η θέση έμεινε στο -3 από τον Παναιτωλικό κι έχει στο +1 τον Πανιώνιο, αλλά βέβαια εν όψει της εκτός έδρας αναμέτρησης της τελευταίας αγωνιστικής ενάντια στην ΑΕΛ χρειάζεται οπωσδήποτε το τρίποντο για να μην τερματίσει τελευταία, ελπίζοντας ότι θα χάσουν οι Νεοσμυρνιώτες από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.

Από την πλευρά τους, οι Αρκάδες έχουν αποδειχθεί μεγάλοι... ζημιάρηδες σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα, συνεχίζουν να είναι αήττητοι και με 42 βαθμούς είναι σταθερά στην 7η θέση.

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς έκανε ιδανικό ξεκίνημα και μόλις στο 6' ο Κρέσπι αξιοποίησε τη σέντρα του Σίτο από αριστερά, για να βρει δίχτυα με σουτ στην κίνηση.

Ο Ισπανός αστόχησε από καλή θέση δέκα λεπτά αργότερα, ενώ στο 20' ο Τασουλής μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή και πλάσαρε από αριστερά, για να φύγει λίγο άουτ η μπάλα και να χαθεί η ευκαιρία για το 0-2.

Οι Θρακιώτες είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 43', με τον Ντε Αμορίμ να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και αριστερά, για να διώξει με υπερένταση ο Τσιφτσής, ενώ ο νεαρός γκολκίπερ των φιλοξενούμενων σταμάτησε στο 48' στην κλειστή του γωνία το σουτ του Μπαξεβανίδη από δεξιά.

Στο 56', ωστόσο, ο Λισγάρας με σκαστή κεφαλιά αξιοποίησε την εκτέλεση κόρνερ του Στάρτζεον για το 1-1, ενώ δέκα λεπτά αργότερα έβαλε ωραίο γκολ ο Γκαργκαλατζίδης, όμως είχε κάνει χέρι στην αρχή της φάσης ο Μουλέν, όπως φάνηκε από το VAR και είδε ο διαιτητής Τζήλος.

Έτσι, κόπηκε η φόρα των γηπεδούχων και η... παγωμάρα ήρθε στο 84', με τον νεοεισελθόντα Αλί Μπάμπα να ανατρέπεται από τον Μπαξεβανίδη εντός περιοχής και το πέναλτι να εκτελεί εύστοχα ένα λεπτό αργότερα ο Λουίς Φερνάντεθ.

Πίεσε για την ισοφάριση η Ξάνθη, έκανε κακό πλασέ ο Ντε Αμορίμ στο 90'+6 από ιδανική θέση και μοιραία οι ακρίτες γνώρισαν την οδυνηρή ήττα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Tζήλος του Συνδέσμου Λάρισας με βοηθούς από τον Σύνδεσμο Μακεδονίας τους Νικολαΐδη και Νατσιόπουλο. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Φωτιάςτου Συνδέσμου Πέλλας και βοηθός ο Πάτρας του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Κίτρινες: 34' Λισγάρας, 53' Κασάδο, 69' Μουλέν, 90'+2 Κοβάτσεβιτς - 29' Σίτο, 40' Αντζουλάς, 63' Πασαλίδης, 90'+3 Μουνάφο, 90'+6 Αλάγκμπε.

ΞΑΝΘΗ (Νίκος Καραγεωργίου): Άμπαντ, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Λισγάρας, Καρασαλίδης (80' Σόσα), Τερκί (46' Γκαργκαλατζίδης), Φασίδης (46' Koβάτσεβιτς), Μουλέν, Ντε Αμορίμ, Στάρτζεον (80' Τζουρίτσκοβιτς), Κάστρο (54' Φοσέ).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Τασουλής, Πασαλίδης, Αντζουλάς, Μουνάφο, Μπόρχα Φερνάντεθ, Ριέρα (83' Αλί Μπάμπα), Σίτο (64' Μπελόκ), Λουίς Φερνάντεθ (90'+1 Αλάγκμπε), Κρέσπι.