26/04/2024
Ισπανία | Παρασκευή 10 Ιουλίου 2020 - 01:05

Άλωσε το «Σαν Μαμές» και έκανε βήμα για Τσάμπιονς Λιγκ η Σεβίλλη

Νίκη με 2-1 στην έδρα της Μπιλμπάο * Ελπίζει η Μαγιόρκα, όχι η Λεγκανές

Με τρεις αναμετρήσεις συνεχίστηκε την Πέμπτη (9/7) η 35η αγωνιστική στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, ενώ η αυλαία της αγωνιστικής πέφτει την Παρασκευή (10/7) με δύο αγώνες.

Στο τελευταίο χρονικά ματς της Πέμπτης η Σεβίλλη άλωσε το «Σαν Μαμές» και επικράτησε με 2-1 της Μπιλμπάο φτάνοντας τους 60 βαθμούς παραμένοντας σταθερά στις θέσεις του Τσάμπιονς Λιγκ. Από την άλλη οι Βάσκοι παρέμειναν στους 48 πόντους και βρέθηκαν ένατοι.

Αν και προηγήθηκαν με σουτ του Κάπα στο 29’ είδαν τη Σεβίλλη να φτάνει στην ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά ο Μπανένγκα στο 69’ με σουτ πέτυχε το 1-1 και πέντε λεπτά μετά ο Μουνίρ με κεφαλιά διαμόρφωσε το 1-2 που δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Η Μαγιόρκα επικράτησε με 2-0 της Λεβάντε και έφτασε τους 32 βαθμούς. Η ομάδα από τις Βαλεαρίδες μείωσε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους από τη σωτηρία και ελπίζει, ενώ η Λεβάντε παρέμεινε στους 42 βαθμούς και βαθμολογικά αδιάφορη.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η νίκη της Μαγιόρκα με τον Ερνάντεζ στο 40’ να πετυχαίνει το 1-0 και τον Κουμπό στο 84’ να… κουμπώνει τη νίκη για την ομάδα του καθώς πέτυχε το τελικό 2-0.

Αν η Μαγιόρκα ελπίζει ακόμα, δεν ισχύει το ίδιο και για τη Λεγκανές μετά το 0-0 στην έδρα της Ειμπάρ. Η ομάδα του Σιόβα έφτασε τους 29 πόντους και είναι στο -7 από τη σωτηρία εκεί που είναι με 36 η σημερινή της αντίπαλος.