19/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 8 Ιουλίου 2020 - 21:28

«Τεσσάρα» για πλάκα ο Ολυμπιακός στον Άρη

Με επιτυχημένο ροτέισον από τον Μαρτίνς οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν εύκολα με 4-2 μέσα στη Θεσσαλονίκη τους «κίτρινους» * Από δύο γκολ ο Μασούρας και Χασάν

Φύσηξε… ο Βαρδάρης σε χρώμα ερυθρόλευκο! Με «τεσσάρα» σκόρπισε τον ελλιπέστατο Άρη μέσα στο άδειο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο πρωταθλητής Ολυμπιακός το βράδυ της Τετάρτης (8/7) στην 7η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «ερυθρόλευκοι» με ροτέισον (φυσιολογικό) από τον Πέδρο Μαρτίνς δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα να επιστρέψουν στις νίκες μετά το Χ του ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό και να φωνάξουν ότι είναι μακράν η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα.

Τρίποντο, που ήρθε εύκολα για τον ανώτερο και πιο ποιοτικό Ολυμπιακό απέναντι στον φιλότιμο Άρη, που προσπάθησε μεν, αλλά δεν κατάφερε να αντισταθεί σε ένα ομολογουμένως ελεύθερο και καλό παιχνίδι…

Η μπάλα κάποιες στιγμές, ειδικά στο α’ ημίχρονο, πήγαινε πάνω – κάτω, αλλά η διαφορά κλάσης των Πειραιωτών μέτρησε και φαινόταν όλο και περισσότερο όσο περνούσε η ώρα.

Ο Ολυμπιακός προειδοποίησε με το δοκάρι του Τοροσίδη στο 18’ για να καταφέρει να ανοίξει το σκορ με τον Μασούρα στο 34’. Ο Άρης επιχείρησε να βγάλει αντίδραση αρχικά και έτσι ισοφάρισε προσωρινά στα δοκάρια με τον Φετφατζίδη στο 41’, αλλά γρήγορα οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με κάθε τρόπο… Στο 45’ πήραν προβάδισμα και στα δοκάρια με τον Μασούρα, με τον Χασάν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου να γράφει το 0-2 των Πειραιωτών μέσα στη Θεσσαλονίκη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε… φορτσάτος στο δεύτερο μισό του ματς και δεν έδωσε το παραμικρό δικαίωμα αμφισβήτησης της κυριαρχίας του.

Έτσι στο 49’ ο Μασούρας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έγραψε το 0-3.

Από εκείνο το σημείο ουσιαστικά το ματς είχε ολοκληρωθεί, ωστόσο, όχι και οι συγκινήσεις… Οι «κίτρινοι» μείωσαν με γκολ του Φετφατζίδη στο 56’ και αφού η μπάλα βρήκε και στον Σισέ, για να φτάσει στο καρέ των γκολ του ο Ολυμπιακός στο 66’ με εύστοχο πέναλτι του Χασάν, που ο ίδιος κέρδισε.

Οι «ερυθρόλευκοι» απελευθερωμένοι και στην πορεία του ματς με επιπλέον πολλές αλλαγές (στο φινάλε μπήκε και ο νεαρός Τζολάκης κάτω από τα γκολπόστ στη θέση του Άλεν κάνοντας ντεμπούτο στο πρωτάθλημα), έχασαν κι άλλες ευκαιρίες, αλλά το πέμπτο τέρμα δεν ήρθε.

Αντιθέτως στο 87’ ο Άρης σκόραρε με τον δικό του πιτσιρικά, τον Μπακαλιάνη για να… χρυσώσει κάπως την βαριά εντός έδρας ήττα.

Από τον Ολυμπιακό ο Μασούρας, ο Καμαρά και ο Τοροσίδης ήταν οι κορυφαίοι (οι δύο τελευταίοι και με ασίστ – συμμετοχή στα γκολ), ενώ θετικότατος ήταν ασφαλώς και ο Χασάν.

Για τον Άρη από την άλλη, με μόλις τρεις παίκτες στον πάγκο, ξεχώρισαν οι Φετφατζίδης, Γκάμα και Ματίγια

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η διαιτησία του Κουτσιαύτη (Άρτας). Βοηθοί: Ψαρρής (Ζάκυνθος), Σινιοράκης (Χανίων) Τέταρτος: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

VAR: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)

AVAR: Μπουξμπάουμ (Ανατολικής Αττικής)

Κίτρινες: 90’+4 Mατίγια - 42’ Καφού, 89’ Μπρούνο.

ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Μπακούτσης, Μπακαλιάνης, Δεληζήσης, Ροζ, Σάσα (80’ Διαμαντόπουλος), Ματίγια, Μαρτίνες, Μαντσίνι, Γκάμα, Φετφατζίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Άλεν (78’ Τζολάκης), Γκασπάρ (57’ Μπρούνο), Τοροσίδης, Σεμέδο, Σισέ, Καμαρά (57’ Ραντζέλοβιτς), Μπουχαλάκης, Καφού, Μασούρας (69’ Βαλμπουενά), Λοβέρα (69’ Ξενιτίδης), Χασάν.