18/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 5 Ιουλίου 2020 - 21:14

Σίφουνας η ΑΕΚ, «αγκαλιάζει» το Τσάμπιονς Λιγκ

Η Ένωση επιβλήθηκε με 1-4 του ελλιπέστατου Άρη στη Θεσσαλονίκη και βρίσκεται πλέον μόνη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας

Σαν σε προπόνηση... Σε περίπατο μετέτρεψε η ΑΕΚ την κυριακάτικη (5/7) αναμέτρηση με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1, καθώς τον κέρδισε με 1-4.

Εκμεταλλευόμενη τις πολλές απουσίες των αδιάφορων βαθμολογικά Θεσσαλονικέων (σ.σ. κατέβηκαν στο ματς με αποστολή 14 παικτών), η Ένωση ήταν καταιγιστική στον αγωνιστικό χώρο του «Κλεάνθης Βικελίδης» και, μάλιστα, μπορούσε να κερδίσει και με περισσότερα γκολ.

Πρόκειται αναμφίβολα για ένα σημαντικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Μάσιμο Καρέρα η οποία είναι πλέον στη δεύτερη θέση και στο +2 από τον ΠΑΟΚ, όντας το μεγάλο φαβορί για να πάρει το δεύτερο ελληνικό εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Ολιβέιρα στο 24', ισοφαρίστηκε στο 29' από τον Γκάμα για να ακολουθήσει ένα κρεσέντο χαμένων ευκαιριών από τους φιλοξενούμενους και τελικά άλλα τρία γκολ με τον Πορτογάλο επιθετικό να σκοράρει ξανά στο 52' και τους Σιμόες και Σιμάνσκι να βρίσκουν επίσης τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 62' και στο 84' αντίστοιχα.

Η Ένωση πήρε τα ηνία από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, κυκλοφορώντας τη μπάλα. Στο 3' απείλησε με κεφαλιά του Λιβάγια, που έφυγε άουτ, ενώ στο 14' ένα σουτ του Κροάτη επιθετικού είχε την ίδια τύχη. Τελικά η υπεροχή των «κιτρινόμαυρων» καρποφόρησε στο 24' όταν ο Ολιβέιρα σκόραρε με ωραίο τελείωμα για το 0-1. Η απάντηση των Θεσσαλονικεών ήταν άμεση καθώς, στην πρώτη τους ουσιαστικά ευκαιρία, ισοφάρισαν σε 1-1 με σουτ του Γκάμα που κόντραρε στον Τσιγκρίνσκι και κατέληξε στα δίχτυα. Στα τελευταία πέντε λεπτά του ημιχρόνου, η ΑΕΚ έγινε πολύ επικίνδυνη δημιουργώντας τέσσερις μεγάλες φάσεις. Αρχικά, ο Κουέστα είπε «όχι» σε κεφαλιές των Μάνταλου και Σβάρνα αλλά και σε ένα τετ α τετ με τον Κρίστιτσιτς ενώ στη συνέχεια ο Μάνταλος αστόχησε από πλεονεκτική θέση σε νέα κεφαλιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο το γήπεδο... έγειρε προς τη μία πλευρά. Η ΑΕΚ έριξε στα σχοινιά τον αντίπαλό της, δημιουργούσε όποτε ήθελε ευκαιρίες και απειλούσε συνεχώς την εστία του. Στο 49' ο Κουέστα απέκρουσε σουτ του Ολιβέιρα αλλά τρία λεπτά αργότερα ο 28χρονος άσος δεν αστόχησε για το 1-2. Ακολούθησαν ακόμα δύο καλές στιγμές με Παουλίνιο (58') και Βέρντε (61') για να φτάσουμε στο 62' όταν ο Σιμόες με σουτ που βρήκε και στον Σάσα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3. Ο «Δικέφαλος» δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, απείλησε εκ νέου με Λόπες (66') και Σιμάνσκι (79') όμως στο 84' πέτυχε και τέταρτο γκολ. Ο Παουλίνιο σούταρε και ο νεοεισελθών Σιμάνσκι δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να σκοράρει για το 1-4. Στο 90' λίγο έλειψε να γίνει και το 1-5 αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Λόπες έφυγε λίγο άουτ.

Μπορεί ο Ολιβέιρα να σκόραρε δις αλλά μοιράζεται τον τίτλο του πολυτιμότερου των νικητών με τον Σιμόες. Ο εκ των αρχηγών της Ένωσης έτρεξε ακατάπαυστα ενώ ήταν εξαιρετικός και στο δημιουργικό κομμάτι. Από εκεί και πέρα, πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Λόπες.

Από πλευράς Άρη, Κόρχουτ και Γκάμα προσπάθησαν περισσότερο αλλά ως εκεί...

Διαιτητής ήταν ο Λευκορώσος Κουλμπάκοφ, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Τσουκ και Μασλιάνκα. Υπεύθνος VAR ήταν ο Τζήλος (Λάρισας) και AVAR ο Ψαρρής (Ζακύνθου). Τέταρτος ήταν ο Κουτσιαύτης (Άρτας).

Κίτρινες: 54' Ματίγια - 7' Παουλίνιο, 54' Λόπες

ΑΡΗΣ (Μίκαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ρόουζ, Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Κόρχουτ, Ματίγια, Σάσα (76' Μπακούτσης), Μαρτίνες, Μαντσίνι, Γκάμα, Διαμαντόπουλος.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Παουλίνιο, Τσιγκρίνσκι (82' Οικονόμου), Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες (82' Σαμπανάτζοβιτς), Κρίστιτσιτς, Βέρντε (61' Αλμπάνης), Λιβάγια, Μάνταλος (73' Σιμάνσκι), Ολιβέιρα (73' Αραούχο).