25/04/2024
Ιταλία | Παρασκευή 3 Ιουλίου 2020 - 00:51

Έτοιμη να… κουνήσει πάλι σεντόνι η Αταλάντα

Νίκη με 2-0 για την ομάδα του Μπέργκαμο κόντρα στη Νάπολι * Άλμα παραμονής για Ουντινέζε, 0-2 μέσα στο «Ολύμπικο» τη Ρόμα

Σε δαιμονιώδη φόρμα βρίσκεται η Αταλάντα που πέτυχε έβδομη σερί νίκη καθώς επικράτησε με 2-0 της Νάπολι κάνοντας ακόμα ένα βήμα για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Έτσι, η ομάδα του Μπέργκαμο έφτασε τους 60 βαθμούς και είναι στην τέταρτη θέση στο +12 από τη Ρόμα, ενώ η Νάπολι παρέμεινε στους 45 και είναι έκτη στο +2 από τη Μίλαν στη μάχη για την έξοδο στην Ευρώπη.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που έληξε 0-0 με τη Νάπολι να έχει σωστά ακυρωθέν τέρμα στο 8’ με τον Μέρτενς, στο δεύτερο 45λεπτο το γρήγορο 1-0 έδωσε το προβάδισμα στην Αταλάντα, ενώ με το 2-0 έγειρε η πλάστιγγα υπέρ της.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γκόμες με σέντρα βρήκε τον Πάσαλιτς και αυτός με κεφαλιά έκανε το 1-0, ενώ στο 55’ ο Τολόι βρήκε ωραία τον Γκόσενς και αυτός από κοντά έκανε το τελικό 2-0. Στο 80’ ακυρώθηκε σωστά και πάλι δεύτερο τέρμα των «παρτενοπέι» αυτή τη φορά με τον Μίλικ.

Στο «Ολύμπικο» η Ουντινέζε επικράτησε με 2-0 της Ρόμα και έκανε άλμα παραμονής καθώς ανέβηκε στους 31 βαθμούς, ισόβαθμη με Τορίνο και Φιορεντίνα, ενώ οι «λύκοι» έχασαν πολλές από τις ελπίδες τους για το Τσάμπιονς Λιγκ μένοντας στους 48 πόντους και την πέμπτη θέση.

Η ομάδα του Φρίουλι προηγήθηκε στο 12’ με τον Λασάνα ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά το πρώτο σουτ του Ντε Πάουλ, ενώ παρά τις προσπάθειες των Ρωμαίων για το 1-1, η Ουντινέζε… χτύπησε για το 0-2 στο 78’ με τον Νεστορόφσκι και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

Τρίτη (30/6)

Τορίνο - Λάτσιο 1-2 (5' πέν. Μπελότι - 48' Ιμόμπιλε, 72' Παρόλο)

Τζένοα - Γιουβέντους 1-3 (77' Πιναμόντι - 50' Ντιμπάλα, 56' Ρονάλντο, 73' Ντάγκλας Κόστα)

Τετάρτη (1/7)

Μπολόνια - Κάλιαρι 1-1 (45'+3 Μπάροου - 46' Σιμεόνε)

Ίντερ - Μπρέσια 6-0 (5' Γιανγκ, 20' πέν. Σάντσες, 45' Ντ' Αμπρόζιο, 52' Γκαλιαρντίνι, 83' Έρικσεν, 88' Καντρέβα)

Φιορεντίνα - Σασουόλο 1-3 (90' Κουτρόνε - 24' πέν., 35' Ντεφρέλ, 61' Μουλντούρ)

Βερόνα - Πάρμα 3-2 (45'+3 πέν. Ντι Κάρμινε, 54' Τσακάνι, 81' Πεσίνα - 14' Κουλουσέβσκι, 64' Γκαλιόλο)

Λέτσε - Σαμπντόρια 1-2 (50' πέν. Μανκόσου - 40' πέν., 75' πέν. Ραμίρες)

Σπαλ - Μίλαν 2-2 (13' Βαλότι, 30' Φλοκάρι - 79' Ραφαέλ Λεάο, 90'+4 αυτ. Βικάρι)