29/03/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 29 Ιουνίου 2020 - 21:30

Όλα μηδέν στο Πανθεσσαλικό...

«Λευκή» ισοπαλία (0-0) για Βόλο και Λαμία, σε ένα πολύ κακό παιχνίδι

Ματς που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα... Βόλος και Λαμία ταλαιπώρησαν την μπάλα στο Πανθεσσαλικό Στάδιο τη Δευτέρα (29/6) και το «στείρο» 0-0 ήταν απόλυτα φυσιολογικό να προκύψει με βάση την εικόνα των δύο αντιπάλων.

Η αλήθεια είναι ότι αμφότεροι δεν είχαν κάποιο ιδιαίτερο κίνητρο σε αυτόν τον αγώνα για την 4η «στροφή» των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1, σίγουρα η ζέστη έπαιξε το ρόλο της για το άσχημο θέαμα, αλλά θα μπορούσαν να έχουν δείξει κάτι καλύτερο, με το δεύτερο 45λεπτο ειδικά να είναι αποκαρδιωτικό από άποψης θεάματος.

Έτσι, οι φιλοξενούμενοι διατηρήθηκαν στη 10η θέση με 32 πόντους και ακολουθούν ένα σκαλί πιο κάτω στην κατάταξη οι «κυανέρυθροι» με 31 βαθμούς, με τον Γιώργο Πετράκη να κάνει το ντεμπούτο του στον πάγκο των Φθιωτών, χωρίς να το συνδυάσει με τη νίκη.

Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο των Βύντρα και Αντέτζο ξεχώρισε για τους «κυανόλευκους», ο Μουνίθ και ο Ζοάο ερχόμενος από τον πάγκο οι πιο κινητικοί για την ομάδα του Στέφανου Ξηροφώτου.

Στο α' ημίχρονο ήταν σε γενικές γραμμές καλύτερος ο Βόλος, χωρίς να εντυπωσιάσει σε καμία περίπτωση και με τον Μάντζη στο 30' να χάνει τη σημαντικότερη ευκαιρία για κάποιο γκολ.

Από την πλευρά της, η Λαμία ήταν εντελώς ακίνδυνη επιθετικά, για να ακολουθήσει ένα ακόμη χειρότερο β' ημίχρονο, όπου το τελευταίο σουτ με αξιώσεις καταγράφηκε στο 59' από τον Σάλιακα, για να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Καραγκιόζης.

Από εκεί και πέρα, χάθηκε ολότελα κάθε ρυθμός στο ματς, οι διορθωτικές κινήσεις των δύο προπονητών από τον πάγκο δεν στάθηκαν ικανές για να πάρει κάποιο χρώμα το παιχνίδι και... σβηστά το σφύριγμα της λήξης σφράγισε τη «λευκή» ισοπαλία στην πόλη της Μαγνησίας.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κατσικογιάννης του Συνδέσμου Ηπείρου με βοηθούς τον Πάγκαλο του Συνδέσμου Λασιθίου και τον Καλαμπόκη του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Σέζος του Συνδέσμου Κιλκίςκαι βοηθός ο Σαμοΐλης του Συνδέσμου Αθηνών.

Κίτρινες: 28' Μαξ - 56' Βιγιάλμπα, 65' Αντέτζο, 66' Νιάσε, 68' Μπεχαράνο, 73' Βάντερσον.

ΒΟΛΟΣ (Στέφανος Ξηροφώτος): Καραγκιόζης, Τσαούσης, Φεράρι, Δημόπουλος (46' Μπαλογιάννης), Διαμαντής, Μαξ, Τσοκάνης, Γκουαροτσένα, Κυζιρίδης (53' Ζοάο), Μουνίθ (80' Γέντρισεκ), Μάντζης (90'+2 Μπάλλας).

ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Πετράκης): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Βάντερσον, Αντέτζο, Βύντρα, Μπεχαράνο, Δημούτσος (45'+2 λ. τρ. Νιάσε), Σάλιακας (85' Μπουλούλης), Ρόμανιτς, Βιγιάλμπα (70' Αραβίδης), Σασί (85' Καραμάνος).