16/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 28 Ιουνίου 2020 - 21:14

Πολύ εύκολα ο ΠΑΟΚ τον Άρη...

Διπλό με 2-0 για τους «ασπρόμαυρους» στο «Κλ. Βικελίδης», που έχασαν και πέναλτι στα πρώτα λεπτά * Με 10 τελείωσαν οι «κίτρινοι»

Στο ντέρμπι των απογοητευμένων νίκησε αυτός που είχε μεγαλύτερο κίνητρο... Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» την Κυριακή (28/6) ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος κόντρα στον Άρη και επικράτησε με 2-0 για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 1, φτάνοντας έτσι τους 59 βαθμούς και ξεφεύγοντας για την ώρα στο +3 από την ΑΕΚ, στη μάχη για τη 2η θέση και τη συμμετοχή στα προκριματικά του επόμενου Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα έδειξε λιγότερο επηρεασμένη από τον αποκλεισμό στο Κύπελλο από τον Ολυμπιακό και το διπλό προέκυψε εύκολα, καθώς οι παίκτες του αξιοποίησαν την κακή κατάσταση στην οποία βρέθηκε ο Άρης ανασταλτικά, με Στοχ, Σβιντέρσκι, Μαουρίσιο να ξεχωρίζουν.

Από την πλευρά τους, οι «κίτρινοι» μάλλον είχαν μείνει στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ, δεν μπόρεσαν ποτέ να βάλουν δύσκολα στον αντίπαλό τους, μόνο ο Γκάμα ήταν ορεξάτος και ο Κουέστα έκανε ό,τι μπορούσε και με 38 βαθμούς παραμένουν στην 5η θέση.

Τρύπιος αμυντικά ο Άρης και 0-2 ο ΠΑΟΚ...

Φουριόζος μπήκε ο ΠΑΟΚ στο παιχνίδι και πριν καν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Μπα, αλλά στο 3' ο Κουέστα νίκησε από την άσπρη βούλα τον Σβιντέρσκι.

Οι παίκτες του Φερέιρα, πάντως, επέμειναν για να φτάσουν στο γκολ, ο Κουέστα έκανε δύο, τρεις ακόμη σημαντικές επεμβάσεις, όμως τα τρανταχτά αμυντικά κενά των γηπεδούχων δεν θα μπορούσαν να μείνουν για πάντα αναξιοποίητα από πλευράς «Δικεφάλου του Βορρά».

Έτσι, τόσο ο Βαρέλα στο 36' με κεφαλιά όσο και ο Σβιντέρσκι με πλασέ στο 45'+4 ξεχάστηκαν παντελώς από την «κίτρινη» οπισθοφυλακή και σκόραραν, για να διαμορφωθεί το 0-2 του α' ημιχρόνου.

Ούτε μία αλλαγή ο Ένινγκ...

Στο δεύτερο μέρος μπήκε καλύτερα ο Άρης και προσπάθησε να πιέσει για να φτάσει γρήγορα στη μείωση του σκορ, αλλά μόνο μέχρι το 60' ήταν αρκετά επιθετικός, δίχως να ανησυχήσει τον Πασχαλάκη.

Ο ΠΑΟΚ, από εκεί και πέρα, έβρισκε κενούς χώρους στις αντεπιθέσεις, ωστόσο ο Σβιντέρσκι σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις δεν μπόρεσε από πλεονεκτική θέση να πετύχει ένα δεύτερο προσωπικό τέρμα.

Στο τελευταίο τέταρτο οι φιλοξενούμενοι αρκέστηκαν σε διαχείριση του προβαδίσματός τους, ο Ένινγκ δεν έκανε ούτε μία αλλαγή (!) για να φρεσκάρει την ενδεκάδα των «κίτρινων» και το διπλό ήρθε εντέλει άνετα για τους «ασπρόμαυρους», με τους γηπεδούχους να τελειώνουν με 10 το ματς λόγω αποβολής του Δεληζήση στο 90'+1.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γερμανός Τσβάγερ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Σίφνερ και Αχμίλερ. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο επίσης Γερμανός Στέγκεμανκαι βοηθός ο Μπούξμπαουμ του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής.

Κίτρινες: 33' Ματίγια, 35' Τόνσο, 40' Σάσα, 57' Μπα - 4' Μαουρίσιο, 15' Μάτος, 65' Τζόλης, 87' Πασχαλάκης.

Kόκκινες: 90'+1 Δεληζήσης.

ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ρόουζ, Κόρχουτ, Δεληζήσης, Μπα, Σάσα, Ματίγια, Μαντσίνι, Τόνσο, Γκάμα, Ιντέγιε.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος (90'+4 Μιχαηλίδης), Γιαννούλης, Ίνγκασον, Βαρέλα, Εσίτι, Μαουρίσιο, Μπίσεσβαρ (86' Λημνιός), Τζόλης (81' Ροντρίγκο), Στοχ (86' Τσιγγάρρας), Σβιντέρσκι (81' Άκπομ).