29/03/2024
Πόλο | Πέμπτη 12 Μαρτίου 2020 - 00:48

Ιδανική πρεμιέρα για Ολυμπιακό

Μπήκαν νικηφόρα στην τρίτη φάση της Α1 πόλο γυναικών οι «ερυθρόλευκες», 11-5 τον Εθνικό, νίκη 11-8 της Βουλιαγμένης κόντρα στον Νηρέα Χαλανδρίου

Ξεκίνησε την Τετάρτη (11/3) η τρίτη φάση της Α1 πόλο γυναικών με δύο αναμετρήσεις, Ολυμπιακός – Εθνικός και Βουλιαγμένη – Νηρέας Χαλανδρίου.

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και επικράτησε με 11-5 του Εθνικού, με τον Χάρη Παυλίδη να κάνει και το απαραίτητο ροτέισιον λόγω των συνεχόμενων αγώνων.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-1, 3-2, 3-0

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 3, Μπενέκου 2, Ασημάκη 1, Πλευρίτου Μαρ. 1, Δούλη, Πλευρίτου Β. 3, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Φουντωτού, Σιούτη, Χαλδαίου, Δουρέκα.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Κωνσταντίνος Φιτσανάκης): Σωτηρέλη, Μπέρικου, Τζελέπη, Κολιτσοπούλου, Μπίσμπα, Χατζηκυριακάκη 1, Πέττα, Κούμπρα 3, Ρουμελιώτη, Χάουτον 1, Πουλοπούλου, Αναγνώστου, Γκοτζιά.

Στο έτερο ματς της Τετάρτης η Βουλιαγμένη επικράτησε με 11-8 του Νηρέα Χαλανδρίου ο οποίος στάθηκε αρκετά καλά και βρέθηκε κοντά στη νίκη. Όμως οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου έφτασαν τελικά στη νίκη.

Το ματς ήταν αμφίρροπο με τον Νηρέα να προηγείται 5-2 στο ημίχρονο, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα της Ευτυχίας Καραγιάννη παρότι κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο. Και αυτό διότι στο τέταρτο η Βουλιαγμένη ήταν καλύτερη παίρνοντας και τους βαθμούς της νίκης.

Τα οκτάλεπτα: 0-2 , 2-3 , 3-1 , 6-2

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Αλεξία Καμμένου): Κοτσιώνη, Πρωτοπαπά, Ελληνιάδη 3, Γιαννοπούλου, Ξενάκη 3, Κολοβού 1, Κώτσια 1, Διαμαντοπούλου, Κοντονή 3, Ρακιντζή, Τσιμάρα, Μαυρωτά

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Ευτυχία Καραγιάννη): Λάζαρη, Κοβάτσεβιτς Ν., Μαυρωτά 2, Παναγιότι, Τριχά 5, Πάτερου, Τορνάρου 1, Μπόβαλη, Αγγελίδη, Παπαναστασίου, Κάσσαρη, Νιαρχάκου, Κοτσάφτη, Ρουσσάκη, Κοβάτσεβιτς Α.