25/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 9 Μαρτίου 2020 - 18:46

Απόλλων Σμύρνης… κανονικός και 3-0!

Παθιασμένη όσο ποτέ άλλοτε φέτος η «Ελαφρά Ταξιαρχία» καθάρισε άνετα τον Απόλλωνα Λάρισας στη Ριζούπολη * Μαρκόφσκι, Φατιόν, Πατράλης οι σκόρερ * Μαχητικοί οι φιλοξενούμενοι, αλλά ανήμποροι να απειλήσουν τους εξαιρετικούς -κατά διαστήματα- «κυανόλευκους» του Μπάμπη Τεννέ

Σε παράσταση για έναν εξελίχθηκε το ματς της Ριζούπολης το απόγευμα της Δευτέρας (9/3)… Κι αυτός ο ένας ήταν ο Απόλλων Σμύρνης, ο οποίος νίκησε άνετα με 3-0 τον Απόλλωνα Λάρισας στην κεκλεισμένων των θυρών (ελέω κορωνοϊού) αναμέτρηση της 20ής αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 2.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ήταν παθιασμένη όσο κανένα άλλο ματς φέτος και όντας αποφασισμένη από το πρώτο λεπτό μπήκε και… έπνιξε τον αντίπαλο της! Έτσι με… συνοπτικές διαδικασίες έγινε από νωρίς το αφεντικό στον φρεσκαρισμένο χλοοτάπητα του «Γ. Καμάρας» για να πάρει πανάξια το τρίποντο, που τη διατήρησε με 42 πόντους μόνη δεύτερη στο -7 από τον πρωτοπόρο ΠΑΣ, αλλά και στο +4 από τους διώχτες της και ισόβαθμούς στη τρίτη θέση με Λεβαδειακό, Χανιά, δύο στροφές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Από την άλλη οι χαμένοι Θεσσαλοί του Άριαν Μπελά χάρη στην αυτοκτονία του Εργοτέλη με το εντός έδρας Χ με τη Δόξα Δράμας εξακολουθούν να είναι στο +1 εντός της 6άδας των πλέι οφ και να ορίζουν μόνοι τους τη μοίρα τους…

Πετούσε φλόγες ο Απόλλων Σμύρνης

Το πρώτο 45λεπτο ήταν καταπληκτικό με τον Απόλλωνα Σμύρνης να πετάει… φλόγες στην καλύτερη εμφάνιση του έως τώρα. Και πραγματικά το 2-0 μέχρι την ανάπαυλα ήταν μάλλον μικρό αν αναλογιστεί κάποιος την εμφάνιση, αλλά και τις ευκαιρίες των γηπεδούχων. Σε όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν απαντήσεις με εξαίρεση το επίσης μεγάλο πάθος που έδειξαν και τις δυνατές μονομαχίες.

Το σκορ άνοιξε στο 7’ ο Μαρκόφσκι με παλικαρίσιο μπάσιμο και πλασέ από μπαλιά του Χουχούμη, ενώ το 2-0 διαμορφώθηκε στο 34’ όταν η μπάλα έφυγε ξανά από τα πόδια του Χουχούμη σε εκτέλεση φάουλ και κοντινή προβολή του Φατιόν.

Οι «κυανόλευκοι» του Μπάμπη Τεννέ κυνήγησαν κι άλλα γκολ, αλλά ο Γκέκας σε αρκετές περιπτώσεις τους είπε «όχι», ωστόσο, το τρίτο τέρμα ήρθε στο 74’ με πλασέ του Πατράλη, που δικαιούταν να μπει στον πίνακα των σκόρερ, αφού στο α’ ημίχρονο ήταν ο πρωταγωνιστής των μεγαλύτερων χαμένων ευκαιριών.

Γενικά στο δεύτερο μισό του ματς, δεν υπήρχε ο… τρελός ρυθμούς του α’ ημιχρόνου με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» να κάνει σωστή διαχείριση, να κρατά μπάλα και ταυτόχρονα να μην απειλείται – κινδυνεύει και άψογη αμυντική λειτουργία. Μάλιστα σε συνδυασμό και με το γκολ, που πέτυχε στο δεύτερο 45λεπτο αυτό καταδεικνύει ότι η ιστορική ομάδα τα είχε όλα και ήταν ένας… κανονικός Απόλλων Σμύρνης!

Από τους εξαιρετικούς κατά διαστήματα παίκτες του Τεννέ, που ουδείς υστέρησε καλύτερος ήταν ο Χουχούμης (άψογος ο στόπερ και με δύο ασίστ), ο Πατράλης (αναστάτωσε από τα πλάγια τους φιλοξενούμενους), αλλά και ο Μαρκόφσκι (έδωσε μάχες με αστείρευτες δυνάμεις).

Για τους ηττημένους του Απόλλωνα Λάρισας ο Γκέκας ήταν μακράν ο πιο πολύτιμος, που κράτησε το σκορ στο 3-0, ενώ καλές εντυπώσεις όσο έπαιξε άφησε και ο Νύχταρης.

Κόκκινη: 90’+1 Φατιόν (με δεύτερη κίτρινη).

Κίτρινες: 29’ Φατιόν - 33’ Νύχταρης, 45’+1 Καρατάσιος

Χωρίς το σοβαρό λάθος ο διαιτητής Τσοπουλίδης (Ξάνθης). Άψογοι οι βοηθοί Κηλικιώτης (Ξάνθης), Σακκάς (Θεσσαλίας), ενώ τέταρτος ήταν ο Καλατζής (Θεσσαλίας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Χουάντερσον, Κυριακίδης, Βιτλής, Λαρέα, Χουχούμης, Φατιόν, Ιριτιέρ (48’ Κολ), Πατράλης, Ιωαννίδης (71’ Κύργιας), Μπεντινέλι, Μαρκόφσκι (83’ Βάρκας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Άριαν Μπελά): Γκέκας, Καρατάσιος (83’ Μπιμάι), Καρρίκι, Καμπέρης, Σκούπρα, Λίταινας, Ναζίμ, Νύχταρης (46’ Μπαστακός), Τασιουλής (46’ Νούσιος), Σιφναίος, Γκουστάβο.