18/04/2024
Πόλο | Παρασκευή 6 Μαρτίου 2020 - 23:09

Ζορίστηκε αλλά κέρδισε ο Ολυμπιακός

Νίκη με 12-9 για τους Πειραιώτες απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης για τη 18η αγωνιστική της Α1 πόλο ανδρών

Μπορεί να ζορίστηκε, αλλά ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης τους οποίου επικράτησε εκτός έδρας με 12-9, για τη 18η «στροφή» του πρωταθλήματος της Α1 πόλο ανδρών.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Θοδωρή Βλάχου όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες ανέβασαν στροφές και έφτασαν στη νίκη με 12-9 παραμένοντας φυσικά στην κορυφή έχοντας πλέον 47 βαθμούς.

Στο πρώτο οκτάλεπτο ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα και στο φινάλε είχε το προβάδισμα με 3-1, όμως στο δεύτερο ο Ολυμπιακός με το επιμέρους 2-5 προηγήθηκε 5-6 και είχε τον πρώτο λόγο. Στο τρίτο δεκάλεπτο πάτησε γκάζι και το έκλεισε στο 7-10 έχοντας ουσιαστικά καθαρίσει το παιχνίδι. Η ομάδα του Κατρουζανάκη πάλεψε στην τελευταία περίοδο όμως λύγισε τελικά με 9-12.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-5, 2-4, 2-2

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Κατρουζανάκης): Γαλανίδης, Μπάντερ Νάσερ, Αλαμάνος, Γραμματικός, Μοσκόφ 5, Μπεριστιάνος 1, Παπαδόπουλος 1, Καρούντζος, Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης 2, Χαραλαμπόπουλος, Τσιτστράκης, Τρόβας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 2, Γιόκοβιτς 2, Κάκαρης 2, Μουρίκης, Γούνας 2, Αργυρόπουλος 1, Μίτροβιτς 1, Χαλυβόπουλος Ιππ., Δαλμάρας.