25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 1 Μαρτίου 2020 - 21:07

Παλικάρι ο Ατρόμητος, αλλά δεν του έφτασε το σούπερ «διπλό» στο «Κλ. Βικελίδης»

Οι Περιστεριώτες κέρδισαν (1-2) με ανατροπή τον Άρη ωστόσο περιορίστηκαν στην έβδομη θέση και στη συμμετοχή τους στα πλέι άουτ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας 1 ο Ατρόμητος, καθώς το βράδυ της Κυριακής (1/3) επικράτησε με 1-2 του Άρη στη Θεσσαλονίκη.

Οι Περιστεριώτες πήγαν στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για το παιχνίδι της 26ης αγωνιστικής με μοναδικό στόχο τη νίκη που θα διατηρούσε «ζωντανές» τις ελπίδες τους για συμμετοχή στα πλέι οφ. Και μπορεί να κατέκτησαν ένα σπουδαίο «τρίποντο» και μάλιστα με ανατροπή ωστόσο, μετά τη νίκη του ΟΦΗ επί της Λαμίας, περιορίστηκαν στην έβδομη θέση και στα πλέι άουτ.

Οι Θεσσαλονικείς από την άλλη, που δεν έπεισαν με την απόδοσή τους, έπεσαν έκτοι αφού στην ισοβαθμία υστερούν με τους Κρητικούς.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε, με τον Άρη να έχει την κατοχή της μπάλας και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να χτύπησουν στις αντεπιθέσεις. Η ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ απείλησε πρώτη στο 11' με την κεφαλιά του Σόουζα, για να ακολουθήσουν ακόμα δύο σουτ από Γκάμα (21'), Φετφατζίδη (24') και Ματίγια (28'). Οι «κυανόλευκοι» απάντησαν στο 32' με το σουτ του Γκάλο ενώ στο 41' έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία όταν ο Έμαν απέκρουσε ενστικτωδώς κεφαλιά του Ενσικουλού.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι «κίτρινοι» πήραν... κεφάλι στο σκορ. Ήταν το 48' όταν ο Μαντσίνι πάσαρε στον Ντιγκινί, που είχε περάσει στο ματς στην ανάπαυλα, και ο Γάλλος άσος με συρτό τελείωμα έγραψε το 0-1. Ωστόσο, τα πάντα για τους παίκτες του Μίκαελ Ένινγκ ήρθαν πάνω - κάτω μέσα σε λίγα λεπτά. Αρχικά στο 52' ο Ενσικουλού έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα φέρνοντας το ματς στα... ίσια ενώ στο 60' ο Γκάλο με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Έμαν για το 1-2. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι γηπεδούχοι είχαν δύο μεγάλες φάσεις με τον Τόνσο (67', 71') για να ισοφαρίσουν σε 2-2 ωστόσο δεν τα κατάφεραν και ο Ατρόμητος πανηγύρισε μία τεράστια νίκη.

Ως σκόρερ του «χρυσού» γκολ των νικητών, ο Γκάλο παίρνει δικαιωματικά τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη τους ενώ πολύ καλά τα πήγαν και οι Ενσικουλού, Χαρίσης και Μπουσούλατζιτς.

Από πλευράς Άρη, ο Φετφατζίδης έκανε ξανά τη διαφορά, θετικός ήταν και ο Ματίγια ενώ άρεσε και ο Σάσα που αγωνίστηκε ως αριστερός μπακ.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Τζήλος (Λάρισας), με βοηθούς του Νικολακάκη (Ηρακλείου) και Τριανταφύλλου (Αρκαδίας). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Μανούχος (Αργολίδας) και AVAR ο Μεϊντάνας (Αχαΐας). Τέταρτος ήταν ο Γρατσάνης (Τρικάλων).

Κίτρινες: 86' Σόουζα, 90+7' Μαντσίνι - 36' Ενσικουλού, 54' Ανδρούτσος, 76' Ντε Πο, 89' Χαρίσης, 90' Μανούσος, 90+4' Ούμπιντες

ΑΡΗΣ (Μίκαελ Ένινγκ): Έμαν, Σούντγκρεν, Ρόουζ, Σόουζα, Σάσα, Μπακούτσης (64' Μαρτίνες), Ματίγια, Φετφατζίδης, Γκάμα (46' Ντιγκινί), Μαντσίνι, Λάρσον (46' Τόνσο).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Γκάλο, Ρισβάνης, Στρούγγης, Νάτσος, Μπουσούλατζιτς, Χαρίσης, Ντε Πο (76' Γιακουμάκης), Ενσικουλού (69' Ούμπιντες), Ανδρούτσος (81' Μπαένα), Μανούσος.