29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 1 Μαρτίου 2020 - 20:57

«Καθάρισε» από νωρίς τη νίκη - συμμετοχή στα πλέι οφ ο ΟΦΗ

Οι Κρητικοί επικράτησαν με 3-0 της Λαμίας τελειώνοντας το ματς από το εικοσάλεπτο

Πέρσι τέτοιες μέρες, για την ακρίβεια τέτοιες αγωνιστικές ο ΟΦΗ πάλευε με νύχια και με δόντια για την παραμονή του, η οποία επετεύχθη στην τελευταία φάση του μπαράζ με τον Πλατανιά.

Φέτος οι Κρητικοί μπήκαν στα πλέι οφ έστω και αν χρειάστηκε να περιμένουν το ματς της τελευταίας αγωνιστικής με αντίπαλο τη Λαμία την οποία και κέρδισαν με 3-0 το βράδυ της Κυριακής (1/3) για την 26η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου ήθελε μόνο τη νίκη απέναντι στην πιο άνετη Λαμία και μπαίνοντας δυναμικά από το ξεκίνημα βρέθηκε στα πρώτα 21 λεπτά να προηγείται με 3-0 και να έχει «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη.

Ένα 3-0 που δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα, παρότι η Λαμία έχασε μία ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς, ούτε στο δεύτερο ημίχρονο εκεί που το ματς ήταν τυπική διαδικασία. Με τη νίκη αυτή ο ΟΦΗ τερμάτισε πέμπτος με 34 βαθμούς μαζί με τον Άρη ο οποίος ηττήθηκε από τον Ατρόμητο, ενώ η Λαμία στην 11η θέση με 27 πόντους ισόβαθμη με το Βόλο, ήττα με 4-1 από τον Παναθηναϊκό.

Με… φόρα μπήκε στο ματς ο ΟΦΗ και στην πρώτη του ευκαιρία κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, ενώ ήδη στο πρώτο εικοσάλεπτο ήταν μπροστά με 3-0 με την ομάδα του Γιώργου Σίμου να έχει την απόλυτη ευστοχία.

Από την άλλη η Λαμία δεν μπήκε καθόλου καλά με τους παίκτες της να κάνουν πολλά λάθη και να δέχονται τρία τέρματα, αν και προσπάθησαν με το… εκρηκτικό ξεκίνημα των Κρητικών να φτάσουν σε κάποιο γκολ πριν την ανάπαυλα.

Μόλις στο 2’ οι φίλαθλοι του ΟΦΗ σηκώθηκαν από τις θέσεις τους για να πανηγυρίσουν καθώς ο Σεμέντο βρήκε ωραία τον Τσιλιανίδη στα δεξιά και εκείνος με τη μία πάσαρε στον Φιγκεϊρέντο που με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Επασί για το 1-0.

Στο 9’ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-0 όταν ο Ναμπί έπιασε ωραία ένα δυνατό σουτ από τον άξονα και εκτός περιοχής στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Επασί για το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

Ένα λεπτό μετά το εικοσάλεπτο ο Σεμέντο με ωραία ατομική ενέργεια και περνώντας σαν σταματημένους τους Βύντρα και Σκόνδρα με κοντινό τελείωμα έστειλε τη μπάλα για τρίτη φορά στα δίχτυα της Λαμίας κάνοντας το 3-0.

Στο 23’ πρώτη απειλή για τους Λαμιώτες με το σουτ του Καραμάνου από το ύψος του πέναλτι και τη μπάλα να περνά κόρνερ, ενώ από την εκτέλεση του Βασιλόγιαννη, ο Βύντρα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σωτηρίου.

Τελευταία φάση πριν την ανάπαυλα στο 32’ μετά την ωραία προσπάθεια του Φιγκεϊρέντο και σουτ από τον άξονα με τη μπάλα να καταλήγει πάνω από την εστία του Επασί και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 3-0.

Στο δεύτερο μέρος οι καλές στιγμές ήταν ελάχιστες και σίγουρα αυτό θα ξεχαστεί γρήγορα… Περισσότερο θα μείνει το παραλίγο λάθος του Κομίνη στο 82’ όταν έδειξε κόκκινη κάρτα στον Αραβίδη για μαρκάρισμα στον Μεγιάδο, μία φάση που ναι μεν ήταν κάρτα, αλλά κίτρινη και όχι κόκκινη. Τελικά τη… λύση έδωσε το VAR και διορθώθηκε το λάθος του Ηπειρώτη ρέφερι.

Οι Κρητικοί απείλησαν με τέταρτο γκολ στο διάστημα 53-54 όταν στο 53’ ο Τσιλιανίδης έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Επασί να αποκρούει τη μπάλα και ένα λεπτό μετά ο Νέιρα βγήκε απέναντι από τον πορτιέρο της Λαμίας ο οποίος απομάκρυνε το σουτ του φορ του ΟΦΗ, με τον Μαρινάκη στην επαναφορά να κάνει το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

Η ομάδα της Λαμίας θα μπορούσε να μειώσει σε 3-1 στο 77’ μετά την ωραία προσπάθεια του Ρόμανιτς και το σουτ που επιχείρησε από τα αριστερά όμως ο Σωτηρίου απέκρουσε τη μπάλα και έτσι το 3-0 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Κορυφαίοι από πλευράς ΟΦΗ οι Νέιρα, Ναμπί, Φιγκεϊρέντο, Σεμέντο, ενώ για τη Λαμία οι Μπεχαράνο και Ρόμανιτς.

Κίτρινες: 38’ Κουτρουμπής – 57’ Δημούτσος, 85’ Αραβίδης

Διαιτητής: Κομίνης (Θεσπρωτίας), Βοηθοί: Μπαλτάς (Αχαΐας), Κωνσταντίνου (Πρέβεζας), 4ος: Τσέτσιλας (Γρεβενών), VAR: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας), AVAR: Χριστακόγλου (Χαλκιδικής).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης (72’ Μπράουν), Κοροβέσης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Νέιρα, Μεγιάδο, Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Ναμπί (88’ Στάικος), Φιγκεϊρέντο (79’ Μάνος).

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Επασί, Βάντερσον, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Βύντρα, Σκόνδρας, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Βασιλόγιαννης (46’ Μπεχαράνο), Αραβίδης (87’ Τιρόνε), Καραμάνος (58’ Βιγιάλμπα).