19/04/2024
Γερμανία | Σάββατο 29 Φεβρουαρίου 2020 - 00:11

Ισοπαλία… με νικήτρια τη Χέρτα

Σημαντικό βαθμό (3-3) για τους Βερολινέζους στην έδρα της Φορτούνα Ντίσελντορφ

Με ένα πολύ ωραίο ματς ξεκίνησε την Παρασκευή (29/2) η 24η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα με τη Φορτούνα Ντίσελντορφ να αναδεικνύεται ισόπαλη με 3-3 κόντρα στη Χέρτα.

Ένα αποτέλεσμα που βολεύει περισσότερο τη Χέρτα η οποία ανέβηκε στους 27 και διατήρησε το +6 από την αντίπαλο της, η οποία με 21 είναι αυτή τη στιγμή στη θέση του μπαράζ παραμονής.

Μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 και φάνηκε να παίρνουν μία μεγάλη νίκη. Μόλις στο 6’ ο Κάραμαν με κοντινό σουτ έκανε το 1-0, για να κάνει το 2-0 στο 9’ ο Τσόμι με ιδανικό τελείωμα μέσα από την περιοχή. Το 3-0 πέτυχε λίγο πριν το ημίχρονο ο Κάραμαν με πλασέ από το ύψος του πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Χέρτα έβγαλε αντίδραση και μέσα σε ένα δίλεπτο μείωσε σε 3-2. Αρχικά στο 64’ με αυτογκόλ του Τσόμι έγινε το 3-1 και δύο λεπτά μετά ο Κούνια με πλασέ έκανε το 3-2. Το τελικό 3-3 σημείωσε ο Πιόντεκ με πέναλτι στο 74’, με τους Βερολινέζους να αγγίζουν την ολική ανατροπή αλλά ο σκόρερ του 3-3, είχε δοκάρι στο 90’.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (21/2)

Φορτούνα Ντίσελντορφ - Χέρτα Βερολίνου 3-3 (6' 45' Κάραμαν, 9' Τσόμι - 64' αυτ. Τσόμι, 66' Κούνια, 74' πεν. Πιόντεκ)