19/04/2024
ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ | Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2020 - 20:46

Στοΐλας: «Κρύο γκολ όπως με τον Απόλλωνα Σμύρνης»

«Θα μας έδινε αυτοπεποίθηση ένας βαθμός» ανέφερε επίσης ο βοηθός του Βασιλακάκη στη Δόξα Δράμας * Τι δήλωσε ο Χάμοντ

Κοντά σε ένα θετικό αποτέλεσμα έφτασε η Δόξα Δράμας απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα το απόγευμα της Παρασκευής (28/2) όμως δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας την ήττα με 1-2, για τη 19η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 2.

Ο βοηθός του Κώστα Βασιλακάκη, Πέτρος Στοΐλας έκανε λόγο στη συνέντευξη Τύπου για «κρύο» γκολ όπως με τον Απόλλωνα Σμύρνης και τόνισε ότι ένας βαθμός απέναντι στον πρωτοπόρο μπορεί να μην ωφελούσε βαθμολογικά, αλλά θα έδινε αυτοπεποίθηση και χαρά στον κόσμο.

Παράλληλα ανέφερε ότι στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του δεν ήταν καλή κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΣ όπως είπε με το τέρμα του και τις ευκαιρίες για δεύτερο γκολ. Ωστόσο στο δεύτερο 45λεπτο η είσοδος του Χάμοντ βοήθησε την ομάδα στην ανάπτυξή της και στην ισοφάριση, πριν δεχτεί το τέρμα της ήττας.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Στοΐλα:

«Όταν παίζεις με τον πρωτοπόρο, είναι επόμενο να περιμένεις ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Ήταν αγώνας που χωρίστηκε σε δυο σκέλη. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν κακοί και είχαμε προβλήματα. Ο ΠΑΣ άσκησε πίεση, κέρδισε φάουλ και κόρνερ και μας έβαλε στην περιοχή μας. Χάναμε εύκολα τη μπάλα, είχαμε πρόβλημα στο κράτημα και μας έλειψε η ένταση. Έγινε το 0-1 και υπήρξαν ευκαιρίες του αντιπάλου και για το 0-2. Στο δεύτερο μέρος ωστόσο, παρουσιάσαμε κάτι διαφορετικό. Αποκτήσαμε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, ενέργεια και ένταση, κάποιες στιγμές κλείσαμε τον ΠΑΣ και στο μισό γήπεδο. Άλλαξε το σκεπτικό και η ψυχολογία μας. Φτάσαμε στο 1-1 με τον Κρητικό, που μπορούσε να είχε γίνει νωρίτερα, ενώ βοήθησε και ο Χάμοντ με την είσοδό του, στην κυκλοφορία και την ανάπτυξη.

Σε ακόμα ένα εντός έδρας παιχνίδι με πρωτοπόρο, όπως με τον Απόλλωνα Σμύρνης, έρχεται ένα "κρύο" γκολ στο τέλος και χάνουμε στο φινάλε την ισοπαλία. Μια αδράνεια στιγμής, που μας προβληματίζει και πρέπει να διορθώσουμε. Μπορούσαμε να μη χάσουμε στη Δράμα, ούτε από τον Απόλλωνα, ούτε από τον ΠΑΣ.

Αν παίρναμε την ισοπαλία με τα Γιάννενα, δε θα πρόσφερε πολλά βαθμολογικά, όσο ψυχολογικά σε εμάς, ενώ θα έδινε λίγη χαρά παραπάνω στον κόσμο μας. Θα έδινε αυτοπεποίθηση. Μας θυμώνει που το 1-2 έγινε στο 94΄ και με αυτό τον τρόπο. Συγχαίρουμε τους παίκτες μας για την προσπάθεια και κρατάμε την καλή εικόνα του δεύτερου μέρους, όταν πιστέψαμε στο θετικό αποτέλεσμα και κάναμε αυτά που είπαμε.

Θα προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε τα κακώς κείμενα του πρώτου ημιχρόνου, για να είμαστε ανταγωνιστικοί με τον Εργοτέλη στην Κρήτη. Ίσως υπερεκτιμήσαμε τον ΠΑΣ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ και ο αντίπαλος είχε τρεις μέρες λιγότερο για ξεκούραση από εμάς.

Εξαρχής όταν ήρθαμε στην ομάδα δεν είχαμε μεγάλη πίεση, αφού δεν μπορούμε το κάτι παραπάνω, αλλά και δεν κινδυνεύουμε, οπότε είχαμε την ευχέρεια και για κάποιες δοκιμές και αλλαγές σταδιακά. Βλέπουμε και άλλα πράγματα, αξιολογούμε, θα υπάρξουν ευκαιρίες για όποιους το αξίζουν. Πρέπει να πιστέψουμε στις δυνάμεις μας, είμαστε στη Δόξα και πρέπει να είμαστε ανταγωνιστικοί και να παλεύουμε. Πιστεύουμε στο ρόστερ, αλλά ο εξαρχής δύσκολος στόχος της εξάδας, δυσκολεύει διαρκώς όσο χάνουμε βαθμούς».

Από την πλευρά των ποδοσφαιριστών μίλησε ο Στέφεν Χάμοντ έκανε λόγο για το ότι η ομάδα του θέλει σε κάθε ματς τη νίκη και για αυτή παλεύει και στάθηκε στα λάθη που έκαναν και τις αδυναμίες της ομάδας.

Παράλληλα τόνισε ότι τώρα που μπαίνει το πρωτάθλημα στην τελική ευθεία θα πρέπει να τα δώσουν όλα, ενώ αναφορικά με την επιστροφή του δήλωσε ότι είναι παρών και είναι στην κρίση του προπονητή το πόσο θα αγωνίζεται.

Αναλυτικά τα λεγόμενα του Χάμοντ:

«Εκπροσωπούμε μια καλή ομάδα και ιστορική ομάδα και πάντα θέλουμε τη νίκη. Χάσαμε κάποια παιχνίδια στις λεπτομέρειες και εξαιτίας δικών μας λαθών και αδυναμιών. Οφείλουμε να κοιτάξουμε μπροστά. Ο ΠΑΣ είναι δυνατή ομάδα, δεν είναι τυχαία πρώτος, ενώ γνωρίζαμε και την ικανότητά του στις στημένες φάσεις. Ωστόσο, μπορούσαμε να πάρουμε έστω την ισοπαλία.

Πρέπει να δώσουμε περισσότερα στην τελική ευθεία, τόσο η ομάδα, όσο και εγώ. Ήμο