24/04/2024
Πρωτάθλημα | Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2020 - 16:52

Αποτελεσματικός στο β’ ο Απόλλων Λάρισας

Νίκη με 3-0 για την ομάδα του Μπελά κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου στη Νέα Ευκαρπία

Τον στόχο της νίκης απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου πέτυχε το απόγευμα της Παρασκευής (28/2) ο Απόλλων Λάρισας με το 0-3 στο γήπεδο της Νέας Ευκαρπίας στο πρώτο χρονικά ματς της 19ης «στροφής» της Σούπερ Λίγκας 2.

Η ομάδα του Αριάν Μπελά μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς τέρματα βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα στα μισά του δευτέρου 45λεπτου και έτσι το έργο της έγινε ακόμα πιο εύκολο, πριν φτάσει στο τελικό 0-3.

Ο Απόλλων Λάρισας σημείωσε την ένατη φετινή του νίκη και ανέβηκε στους 30 πόντους και είναι στην πρώτη εξάδα αυτή τη στιγμή, αλλά με ένα ματς περισσότερο. Από την άλλη οι Πόντιοι υπέστησαν τη 16η ήττα τους και παραμένουν με -3 στο βυθό.

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική παρότι για 67 λεπτά ο Απόλλων Λάρισας δεν έβρισκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Επιθετικός μονόλογος για τους Λαρισαίους απέναντι σε μία ομάδα που προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να κρατήσει το μηδέν.

Έτσι μετά από ένα στείρο 0-0, στο οποίο οι Θεσσαλοί ζήτησαν δύο πέναλτι ένα στο 25’ σε μαρκάρισμα που δέχτηκε ο Γκουστάβο και ένα στο 40’ όταν ο Μπαστακός και ενώ ήταν έτοιμος να κάνει το 0-1 δέχτηκε μαρκάρισμα από πίσω, με τον Παρχαρίδη να δείχνει «παίζετε».

Τελικά, στο 67’ οι φιλοξενούμενοι πήραν πέναλτι με τον Χατζή να ανατρέπεται και να αναλαμβάνει ο ίδιος την εκτέλεση για το 0-1, απλοποιώντας τα πράγματα. Έτσι στο 82’ ο Σιφναίος με πλασέ από πλάγια έκανε το 0-2, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπαστακός διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Διαιτητής: Παρχαρίδης (Δράμας), Βοηθοί: Κουβαλάκης (Δράμας), Αναστασιάδης (Σερρών), 4ος: Μελτζανίδης (Ημαθίας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Μπαταλαμάς, Καλλίας (80' Στόικος), Τσουμάνης, Δαλιανόπουλος, Γιαννακόπουλος, Τουρσίδης, Ρενάτο (60' Αηδονίδης), Φράγκος, Χριστοδούλου, Λάσκοφ (50' Χατζηκωνστανίνου), Χατζηαθανασιάς.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Αριάν Μπελά): Γκέκας, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Σουλιώτης, Καρρίκι, Χατζής, Ναζίμ (56' Νύκταρης), Λίταινας (46' Τασιούλης), Νούσιος (56' Σιφναίος), Γκουστάβο, Μπαστακός.