24/04/2024
Europa League | Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2020 - 00:27

Πέρασε με πεντάρα η Γιουνάιτεντ, νοκ άουτ ο Άγιαξ

Με 5-0 σάρωσαν την Μπριζ οι «κόκκινοι διάβολοι» * Νίκη χωρίς αντίκρισμα για τους Ολλανδούς με Χετάφε (2-1)

Θριαμβευτική πρόκριση στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ πήρε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το βράδυ της Πέμπτης (27/2), συντρίβοντας με 5-0 την Μπριζ στο «Ολντ Τράφορντ».

Στη ρεβάνς του 1-1 του πρώτου αγώνα για τους «32» της διοργάνωσης όλα κρίθηκαν από το α' ημίχρονο με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες στο 27' και τα γκολ των Ιγκάλο στο 34' και ΜακΤόμινεϊ στο 41'.

Ο Φρεντ ήταν αυτός που με δύο τέρματα στο 82' και το 90'+3 ολοκλήρωσε την επιβλητική επικράτηση των «κόκκινων διαβόλων», σε μια βραδιά που ο Άγιαξ είπε «αντίο» στην Ευρώπη, αφού κέρδισε με 2-1 τη Χετάφε, αλλά αποκλείστηκε έχοντας χάσει με 2-0 στο πρώτο παιχνίδι.

Σπουδαία πρόκριση και για τη Σαχτάρ Ντόνετσκ με το ισόπαλο 3-3 κόντρα στην Μπενφίκα ύστερα από τη νίκη με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι.

Τα αποτελέσματα της Πέμπτης

Βασιλεία - ΑΠΟΕΛ 1-0 (38' πέν. Φράι)

Εσπανιόλ - Γουλβς 3-2 (16', 57' πέν., 90' Καλέρι-22' Τραορέ, 79' Ντόχερτι)

Πόρτο - Λεβερκούζεν 1-3 (65' Μαρεγκά - 10' Αλάριο, 50' Ντεμιρμπάι, 57' Χάβερτς)

Γάνδη - Ρόμα 1-1 (25' Ντέιβιντ - 29' Κλάιφερτ)

Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ - Σπόρτινγκ Λισσαβώνας 4-1 παράταση, κ.α. 3-1 (31' Σκρτελ, 45' Άλεξιτς, 90', 119' πέν. Βίτσκα - 68' Βιέτο)

ΛΑΣΚ Λιντζ - Άλκμααρ 2-0 (44' πέν., 50' Ραγκούζ)

Μάλμε - Βόλφσμπουργκ 0-3 (42' Μπρεκάλο, 65' Γκέρχαρντ, 69' Ζοόα Βίκτορ)

Άγιαξ - Χετάφε 2-1 (10' Ντανίλο, 63' αυτ. Ματίας Ολιβέιρα - 5' Μάτα)

Άρσεναλ - Ολυμπιακός 1-2 παράταση, κ.α. 1-1 (113' Ομπαμεγιάνγκ - 53' Σισέ, 119' Ελ Αραμπί

Μπενφίκα - Σαχτάρ Ντόνετσκ 3-3 (9' Πίζι, 36' Ρούμπεν Ντίας, 47' Ράφα Σίλβα - 12' αυτ. Ρούμπεν Ντίας, 49' Στεπανένκο, 71' Αλάν Πατρίκ)

Σέλτικ - Κοπεγχάγη 1-3 (82' πέν. Εντουάρ - 51' Σάντος, 85' Μπίελ, 88' Εντόιγ)

Ίντερ - Λουντογκόρετς 2-1 (32' Μπιράγκι, 45'+4 Λουκάκου - 26' Ολιβέιρα-Σόουζα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπριζ 5-0 (27' πέν. Μπρούνο Φερνάντες, 34' Ιγκάλο, 41' ΜακΤόμινει, 82', 90'+3 Φρεντ)

Σεβίλλη - Κλουζ 0-0