28/03/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 27 Φεβρουαρίου 2020 - 23:06

Έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Ολυμπιακός...

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στην πηγή αλλά δεν ήπιαν νερό στο Τελ Αβίβ καθώς η Μακάμπι τους κέρδισε με 71-70

Πολύ κοντά στο να φύγει με τη νίκη από την έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ έφτασε το βράδυ της Πέμπτης (27/2) ο Ολυμπιακός... Οι «ερυθρόλευκοι» κρατούσαν το «διπλό» στα χέρια τους όμως ένα λάθος στην άμυνα και ένα μεγάλο σουτ του Ουίλμπεκιν στο φινάλε τους υποχρέωσε στην ήττα με 71-70.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έβαλε πολύ δύσκολα στους Ισραηλινούς αλλά δεν κατάφερε να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα και υποχώρησε στο 11-15. Έτσι, έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανέβει κι άλλο βαθμολογικά και να παραμείνει «ζωντανός» στο κυνήγι της πρόκρισης στα πλέι οφ.

Πρώτο σκόρερ των Πειραιωτών ήταν ο ΜακΚίσικ, ο οποίος στο ντεμπούτο του σημείωσε 14 πόντους, ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Μπόλντουϊν με 13.

Από πλευράς νικητών, τη διαφορά έκανε ο Ουίλμπεκιν με 21 ενώ στο σκοράρισμα τον ακολούθησε ο Μπράιαντ με 13.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν διαβασμένοι στο πρώτο δεκάλεπτο. Βγάζοντας αρκετές φορές καλές άμυνες και έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση βρέθηκαν στο -4 (20-16) στο τέλος του.

Στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο, τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν το ίδιο καλά για τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα υπέπεσαν σε πολλά παιδικά λάθη, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να «τρέξουν» ένα σερί 12-0 και να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με διαφορά 10 πόντων (39-29).

Το πάθημα έγινε μάθημα για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο ημίχρονο. Μετά το 25' έσφιξαν την άμυνά τους και στο 28' προσπέρασαν με 47-48. Τελικά, η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 52-50 για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ χάρις σε ένα buzzer beater τρίποντο του Ουίλμπεκιν.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με... φόρα στην τέταρτη περίοδο και κάνοντας ένα σερί 12-0 ξέφυγε στο +7 (55-62) στο 35'. Στη συνέχεια τα λάθη έκαναν ξανά την εμφάνισή τους για τους «ερυθρόλευκους» και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (68-69). Ο Μπόλντουϊν με 1/2 βολές έγραψε το 68-70, για να ακολουθήσει ένα τρίποντο του Ουίλμπεκιν το οποίο χάρισε τη νίκη στους Ισραηλινούς.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-29, 52-50, 71-70

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 13 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Ουίλμπεκιν 21 (3/9 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 3/3 βολές), Έισι, Ρέινολντς 4 (6 ριμπάουντ), Καλοϊάρο 8 (2), Χάντερ 9 (5 ριμπάουντ), Αβντίγια 2 (0/3 τρίποντα), Τζάκσον 3 (1), Ντόρσεϊ 9 (2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Κοέν, Στάνταμαϊρ, Ζούσμαν 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 3 (1), Μπόλντουϊν 13 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντο, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Πολ 5 (1), Κόνιαρης, Μπάικς 4, Βεζένκοφ 9 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πρίντεζης 8 (2/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/4 βολές), Παπανικολάου 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος, 1 μπλοκ), Ρούμπιτ (0/3 δίποντα), Έλις 6 (3/3 δίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 14 (6/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές).