25/04/2024
Μπάσκετ | Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου 2020 - 23:02

Δύσκολη νίκη για την Εθνική ομάδα μπάσκετ στη Βοσνία

Οι διεθνείς επικράτησαν με 70-65 και έκαναν το 2/2 στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2021 παρότι αγχώθηκαν χωρίς λόγο

Μπορεί να αγχώθηκε, αλλά τα κατάφερε η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ.

Η «γαλανόλευκη» επικράτησε το βράδυ της Δευτέρας (24/2) της Βοσνίας εκτός έδρας με 70-65 και έκανε το 2/2 στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2021.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο κάτι που τη βοήθησε να πάρει διαφορά και να έχει το πάνω χέρι, παρότι στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Βόσνιοι μείωσαν ακόμα και στους τρεις, όμως με «καθαρό μυαλό» οι διεθνείς μας πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Ελλάδα δεν ξεκίνησε καλά το ματς με τους διεθνείς να αναλώνονται σε βιαστικά και άστοχα σουτ, εν αντιθέσει με τους Βόσνιους που έβρισκαν τον τρόπο για να φτάσουν στο αντίπαλο καλάθι με το σκορ να πηγαίνει πόντο πόντο, με το δεκάλεπτο να μας βρίσκει μπροστά με 16-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 6-3 οι Βόσνιοι προηγήθηκαν 22-20, αλλά και με 29-28. Όμως με δικό της 0-10 η «γαλανόλευκη» πήρε προβάδισμα εννιά πόντων (29-38) για να κλείσει το ημίχρονο με καλάθια των αντιπάλων στο +4 για την Εθνική μας ομάδα, 34-38.

Με σερί 1-7 στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Σκουρτόπουλου προηγήθηκαν 35-45 για να απαντήσει η Βοσνία με δικό της κάνοντας το 39-45. Όμως με σερί τριπόντων η Ελλάδα προηγήθηκε με 12 πόντους (39-53), πριν το 43-59 με το οποίο και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τέταρτη περίοδο η Εθνική είχε το πάνω χέρι, όμως είδε τη Βοσνία να πλησιάζει επικίνδυνα προς το φινάλε καθώς μείωσε σε 61-65. Εκεί ο Αγραβάνης με τρίποντο έκανε το 61-68, όμως ο Άτιτς με τρίποντο και… φάουλ έκανε το σκορ 65-68. Τελικά με καθαρό μυαλό η νίκη δεν χάθηκε με το τελικό σκορ το 65-70.

Tα δεκάλεπτα: 16-17, 34-40, 43-59, 65-70

ΒΟΣΝΙΑ (Βέντραν Μπόσνιτς): Αντάμοβιτς 6, Άτιτς 13, Χαλίλοβιτς 9, Μιλόσεβιτς 17, Πάσαλιτς 6, Λάζιτς 2, Στιπάνοβιτς 2, Σουλεϊμάνοβιτς 8, Βράμπατς 2

ΕΛΛΑΔΑ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Αγραβάνης 17 (3), Μποχωρίδης 8, Λαρεντζάκης 15 (3), Μάντζαρης, Μαργαρίτης 14, Γ. Αγραβάνης, Γιαννόπουλος 6 (1), Κασελάκης 2, Κατσίβελης, Καββαδάς 4, Σαλούστρος 4, Σκορδίλης.