28/03/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου 2020 - 17:49

Ουσιαστικός ο ΠΑΣ, πήρε αυτό που ήθελε στα Περιβόλια

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, οι Γιαννιώτες νίκησαν με 2-0 τον Πλατανιά και παραμένουν στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας 2 με απόσταση 7 βαθμών από τον δεύτερο Απόλλωνα Σμύρνης

Με τους τρεις βαθμούς έφυγε από τα Περιβόλια ο ΠΑΣ Γιάννινα... Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» επιβλήθηκε με 2-0 του Πλατανιά το απόγευμα της Δευτέρας (24/2), στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε τη 18η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 2, και κατέκτησε τη 13η φετινή του νίκη.

Η ομάδα του Αργυρη Γιαννίκη έφτασε έτσι τους 43 βαθμούς και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +7 από τον δεύτερο Απόλλωνα Σμύρνης.

Μπορεί να μην εντυπώσιασαν με την απόδοσή τους, ωστόσο οι Γιαννιώτες ήταν ουσιαστικοί και με ένα γκολ στο ξεκίνημα κάθε ημίχρονου ξεπέρασαν την αντίσταση του Πλατανιά.

Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους, έκαναν μια καλή εμφάνιση με δεδομένο ότι παρατάχθηκαν με αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές, αλλά δεν γλίτωσαν την ήττα που τους κράτησε στη δωδέκατη θέση πάνω από τους εδώ και καιρό «καταδικασμένους» Απόλλωνα Πόντου και Κέρκυρα.

Οι Γιαννιώτες πήραν τα ηνία της αναμέτρησης από το ξεκίνημα και στο 16' πήραν... κεφάλι στο σκορ με κεφαλιά του Παντελάκη, μετά από φάουλ - γέμισμα του Αποστολόπουλου. Τρία λεπτά αργότερα, είχαν και μια καλή στιγμή για το 0-2 όταν ο Παμλίδης απέφυγε Κατσαρό και Παπουτσογιαννόπουλο, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Μέχρι την ανάπαυλα δεν έγινε κάτι το αξιοσημείωτο, με τον Πλατανιά να προσπαθεί να πιέσει ψηλά όμως να μη μπορεί να γίνει επικίνδυνος.

Οι παίκτες του Γιάννη Τάτση μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο όμως κόντρα στη ροή δέχθηκαν γκολ. Ήταν το 56' όταν ο Καρτάλης με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ νίκησε τον Πενταράκη για το 0-2. Μετά το 65' ο ρυθμός έπεσε, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να διαχειρίζεται άψογα το προβάδισμά του και να απειλείται ουσιαστικά μόνο στο 89' από μία κεφαλιά του Γιούση που έφυγε άουτ.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Παντελάκης, ο οποίος εκτός από το γκολ που σημείωσε ανοίγοντας το σκορ, ήταν απροσπέλαστος στην άμυνα. Από εκεί και πέρα, πολύ καλά τα πήγε και ο έτερος σκόρερ, Καρτάλης, αλλά και οι Αποστολόπουος και Λιάσος.

Από τον Πλατανιά, ξεχώρισε ο Ρεβυθόπουλος ενώ θετικός, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν και ο Οικονομόπουλος. Πολύ καλά τα πήγαν και οι Βουκελάτος και Παπουτσογιαννόπουλος οι οποίοι, πάντως, έγιναν αλλαγή.

Τον αγώνα διηύθυνε ο Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας), με βοηθούς τους Τσιλίκας (Αιτωλοακαρνανίας) και Πήττα (Ηλείας). Τέταρτος ήταν ο Βλάχος (Ανατολικής Αττικής).

Κίτρινες: 23' Βουκελάτος, 44' Μπάμπης, 73' Ποζατζίδης, 85' Ρεβυθόπουλος - 12' Μπουκουβάλας, 86' Παμλίδης

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης):Πενταράκης, Κόρτσταμ, Τσαμούρης, Σαάντο, Ρεβυθόπουλος, Κατσαρός (63' Λουκίνας), Οικονόμου, Παπουτσογιαννόπουλος (63' Λεϊρία), Μπάμπης, Γιούσης, Βουκελάτος (72' Ποζατζίδης).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Αποστολόπουλος, Σκόνδρας, Παντελάκης, Μπουκουβάλας, Σιόντης, Λιάσος, Κρίζμαν (63' Ελευθεριάδης), Καρτάλης (80' Νικολιάς), Παμλίδης, Λέο (77' Ξύδας).