25/04/2024
Γαλλία | Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου 2020 - 00:23

Ίδρωσε, αλλά πήρε το τρίποντο η Παρί Σεν Ζερμέν

Στο +13 από τη Μαρσέιγ μετά τη νίκη της με 4-3 επί της Μπορντό

Eντυπωσιακό ήταν το παιχνίδι στο «Παρκ ντε Πρενς» το βράδυ της Κυριακής (23/2), με την Παρί Σεν Ζερμέν να κερδίζει με 4-3 την Μπορντό για την 26η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Οι «γιρονδίνοι» άνοιξαν το σκορ με τον Χουάνγκ Ουί-Γιο στο 18', με τον Καβάνι στο 25' και τον Μαρκίνιος στο 45'+1 να δίνουν προβάδισμα στην ομάδα του Τόμας Τούχελ.

Πρόλαβαν και ισοφάρισαν, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πριν ολοκληρωθεί το α' ημίχρονο, με τον Κάστρο στο 45'+5 για την ακρίβεια, για να γράψει το 3-2 ο Μαρκίνιος και πάλι στο 63', ενώ έξι λεπτά αργότερα βρήκε δίχτυα και ο Εμπαπέ για το 4-2.

Ο Πάρντο στο 83' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Νεϊμάρ με δεύτερη κίτρινη κάρτα και η Παρί με 65 βαθμούς στην κορυφή ξέφυγε στο +13 από τη Μαρσέιγ.

Η Ρεν, από την πλευρά της, νίκησε με 2-1 τη Νιμ και ανέβηκε ξανά στην 3η θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ, μετρώντας 43 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

Παρασκευή (21/2)

Νις - Μπρεστ 2-2 (23' Ουνά, 33' Ντόλμπεργκ - 45' Γκραντσέρ, 53' αυτ. Ντάντε)

Μετς - Λυών 0-2 (45'+7 Ντεμπελέ, 90'+4 Αουάρ)

Σάββατο (22/2)

Μαρσέιγ - Ναντ 1-3 (39' Σανσόν - 34' Λιμπομπέ, 53' Μπαμπά, 90'+1 αυτ. Γκονζάλες)

Ανζέ - Μονπελιέ 1-0 (68' Μπαοκέν)

Ντιζόν - Μονακό 1-1 (56' Μπαλντέ - 79' Μαριπάν)

Λιλ - Τουλούζ 3-0 (2', 39' Ρεμί, 72' Σάντσες)

Στρασμπούρ - Αμιάν 0-0

Κυριακή (23/2)

Σεντ Ετιέν - Ρεμς 1-1 (73' Μπουανγκά - 90'+4 πέν. Ντια)

Ρεν - Νιμ 2-1 (7', 89' Νιανγκ - 1' Ρου)

Παρί Σεν Ζερμέν - Μπορντό 4-3 (25' Καβάνι, 45'+1, 63' Μαρκίνιος, 69' Εμπαπέ - 18' Ουί-Γιο, 45'+5 Κάστρο, 83' Πάρντο)