28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020 - 21:35

Τρία και... λίγα ήταν για την ΑΕΚ

Η Ένωση επικράτησε με 3-0 του ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ, σκορ κολακευτικό για τους τραγικούς Κρητικούς * Στο πρώτο ημίωρο και τα τρία γκολ των νικητών

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η ΑΕΚ την αναμέτρηση με τον ΟΦΗ στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1, επικρατώντας με 3-0.

Παίζοντας κατά διαστήματα καταπληκτικό ποδόσφαιρο, οι «κιτρινόμαυροι» ξεπέρασαν άνετα το εμπόδιο των ανύπαρκτων αμυντικά και επιθετικά Κρητικών, και κατέκτησαν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους και πέμπτη στα έξι τελευταία της ματς.

Τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο ημίωρο, στο οποίο οι γηπεδούχοι σημείωσαν και τα τρία γκολ τους. Μάλιστα, το σκορ θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο καθώς έχασαν κι άλλες ευκαιρίες.

Πολυτιμότερος των νικητών ήταν ο Βέρντε, που σκόραρε δις, ενώ εξαιρετικό παιχνίδι έκανε και ο Μάνταλος, που πέτυχε το άλλο γκολ. Από εκεί και πέρα, στους διακριθέντες συγκαταλέγεται τόσο ο Κρίστιτσιτς, που ήταν ξανά πανταχού παρών στο γήπεδο, καθώς και ο Οικονόμου που δεν έχασε μονομαχία στα μετόπισθεν.

Από πλευράς φιλοξενούμενων, που μπήκαν φοβισμένοι στον αγωνιστικό χώρο και το πλήρωσαν, ξεχώρισε μόνο ο Σωτηρίου που με τις επεμβάσεις του κράτησε το σκορ στα επίπεδα του 3-0.

Έκανε ό,τι ήθελε στο πρώτο ημίχρονο...

Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα έπιασε από το λαιμό τον ΟΦΗ από το ξεκίνημα και ήδη στο 1' είχε δύο μεγάλες φάσεις με Μάνταλο και Ολιβέιρα. Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως, ο αρχηγός της Ένωσης βρήκε δίχτυα με κεφαλιά ανοίγοντας το σκορ ενώ στο 8' ο Βέρντε με ωραία ατομική προσπάθεια και υπέροχο πλασέ διπλασίασε τα τέρματά της. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν κάπως μετά το αρχικό σοκ όμως αδυνατούσαν να δημιουργήσουν και να απειλήσουν. Μάλιστα, στο 21' κινδύνευσαν να δεχθούν και τρίτο τέρμα αλλά ο Σωτηρίου νίκησε σε τετ α τετ τον Βέρντε. Για να φτάσουμε στο 29' όταν ο Ιταλός άσος σκόραρε έπειτα από ασίστ του Ολιβέιρα με το γκολ να ακυρώνεται αρχικά - λανθασμένα - ως οφσάιντ αλλά στη συνέχεια να μετράει κανονικά μετά από ενημέρωση του VAR. Στα λεπτά που απέμεναν μέχρι την ανάπαυλα, ο «Δικέφαλος» διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο, δεν ένιωσε κανέναν κίνδυνο από τους φιλοξενούμενους και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 3-0.

Μπορούσε κι άλλα γκολ στο δεύτερο...

Ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, πιέζοντας την «κιτρινόμαυρη» άμυνα. Για λίγο όμως, καθώς μετά το 50' η ΑΕΚ ανέκτησε τον έλεγχο έχοντας τρεις καλές στιγμές με Ολιβέιρα (52') και Μάνταλο (54', 57'). Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, ο ρυθμός έπεσε αισθητά με τους γηπεδούχους να κάνουν σωστή διαχείριση και χωρίς να κινδυνεύσουν να πανηγυρίζουν στο τέλος τη νίκη που συνδυάστηκε και με καλό θέαμα.

Να σημειωθεί ότι στις καθυστερήσεις ο Λιβάγια πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία και αποβλήθηκε, μετά από σχετική οδηγία από τον πάγκο, αφού είχε συμπληρώσει δέκα κίτρινες και θα έπρεπε να χάσει δύο παιχνίδια.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Τάσης (Ηπείρου), με βοηθούς τους Ακρίβο (Αθηνών) και Δημόπουλο (Δυτ. Αττικής). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Γκορτσίλας (Μακεδονίας) και AVAR ο Μωϋσιάδης (Ηπείρου). Τέταρτος ήταν ο Βρέσκας (Πιερίας).

Κίτρινες: 26' Μάνταλος, 26', 90+1' Λιβάγια - 27' Βαζ

Κόκκινες: 90+1' Λιβάγια

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης (77' Μπακάκης), Οικονόμου, Λόπες, Χουλτ, Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Βέρντε, Λιβάγια, Μάνταλος (80' Σιμόες), Ολιβέιρα (68' Αραούχο).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν (85' Μαρινάκης), Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο (67' Ναμπί), Ζοάο Βίκτορ, Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Βαζ (67' Νέιρα), Φιγκεϊρέδο.