24/04/2024
Αγγλία | Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020 - 20:43

Τρίποντο με Ομπαμεγιάνγκ η Άρσεναλ

Κέρδισε με 3-2 την Έβερτον η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ * Νίκη και για τη Γιουνάιτεντ

Συνέχεια στα τρίποντα έδωσε η Άρσεναλ στην Πρέμιερ Λιγκ, ξεπερνώντας με 3-2 το εμπόδιο της Έβερτον στην κυριακάτικη (23/2) αναμέτρηση της 27ης αγωνιστικής.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 1ο λεπτό από το γκολ του Κάλβερτ-Λιούιν, για να γυρίσει το ματς με τα τέρματα των Νκετιά στο 27' και Ομπαμεγιάνγκ στο 33'.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε ο Ρισάρλιζον, αλλά με το ξεκίνημα του β' ημιχρόνου βρήκε ξανά δίχτυα ο Ομπαμεγιάνγκ και οι «κανονιέρηδες» με 37 βαθμούς είναι στην 9η θέση, όντας στο -7 από την 4η Τσέλσι και το Τσάμπιονς Λιγκ.

Από την πλευρά της, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ανέβηκε στην 5η θέση με 41 βαθμούς, επικρατώντας με 3-0 της Γουότφορντ στο «Ολντ Τράφορντ», ενώ με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε και η Γουλβς της Νόριτς.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

Σάββατο (22/2)

Tσέλσι - Τότεναμ 2-1 (15' Ζιρού, 48' Αλόνσο - 89' αυτ Ρίντιγκερ)

Μπέρνλι - Μπόρνμουθ 3-0 (53' Βίντρα, 61' πέν. Ροντρίγκεζ, 87' ΜακΝιλ)

Κρίσταλ Πάλας - Νιούκαστλ 1-0 (44' Φαν Άανχολτ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Μπράιτον 1-1 (26' Στίβενς - 30' Μοπέ)

Σαουθάμπτον - Άστον Βίλα 2-0 (8' Λονγκ, 90' Άρμστρονγκ)

Λέστερ - Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (80' Γκαμπριέλ Ζεζούς)

Κυριακή (23/2)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουότφορντ 3-0 (42' πέν. Φερνάντες, 58' Μαρσιάλ, 75' Γκρίνγουντ)

Γουλβς - Νόριτς 3-0 (19', 30' Ζότα, 50' Χιμένες)

Άρσεναλ - Έβερτον 3-2 (27' Νκετιά, 33', 46' Ομπαμεγιάνγκ - 1' Κάλβερτ-Λιούιν, 45'+4 Ρισάρλιζον)