16/04/2024
Ιταλία | Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020 - 16:17

Δεν αφήνει τη Γιουβέντους να ανασάνει η Λάτσιο

Επικράτησε 3-2 της Τζένοα εκτός έδρας και παραμένει στο -1 από τους πρωτοπόρους «μπιανκονέρι»

Αποφασισμένη να παλέψει μέχρι τέλους για τον τίτλο είναι η Λάτσιο, που δεν αφήνει τη Γιουβέντους να ανασάνει.

Οι «λατσιάλι» επικράτησαν 3-2 της Τζένοα εντός έδρας την Κυριακή (23/2) και παραμένουν στο -1 από τους πρωτοπόρους «μπιανκονέρι».

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με γκολ από τα... αποδυτήρια, με τον Μάρουσιτς να ανοίγει το σκορ στο 2ο λεπτό με τον Ιμόμπιλε να κάνει στο 51' το 2-0.

Ο Κασάτα μείωσε έξι λεπτά αργότερα, αλλά στο 71' ο Κατάλντι έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους.

Το μόνο που κατάφερε η Τζένοα ήταν να μειώσει στο 90' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κρισίτο.

ΤΖΕΝΟΑ: Περίν, Μπιράσι, Σουμάορο, Μασιέλο, Άνκερσεν (58' Φαλκέ), Μπεχράμι, Σένε, Κασάτα, Κρισίτο, Σανάμπρια (74' Ντέστρο), Φαβίλι (57' Πάντεφ).

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσια, Πάτριτς, Φάβρο, Ράντου, Μάρουσιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λέιβα (54' Κατάλντι), Λουίς Αλμπέρτο, Γιόνι (62' Λατσάρι), Ιμόμπιλε, Καϊσέδο (54' Κορέα).

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Παρασκευή (21/2)

Μπρέσια - Νάπολι 1-2 (26' Τσάνσελορ - 50' πέν. Ινσίνιε, 54' Ρουίθ)

Σάββατο (22/2)

Μπολόνια - Ουντινέζε 1-1 (90' Παλάσιο - 33' Οκάκα Τσούκα)

Σπαλ - Γιουβέντους 1-2 (69' πέν. Πετάνια - 39' Ρονάλντο, 60' Ράμσεϊ)

Φιορεντίνα - Μίλαν 1-1 (85' πέν. Πούλγκαρ - 62' Ρέμπιτς)

Κυριακή (23/2)

Τζένοα - Λάτσιο 2-3 (57' Κασάτα, 90' πεν. Κρισίτο-2' Μάρουσιτς, 51' Ιμόμπιλε, 71' Κατάλντι)