28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020 - 15:59

«Διπλό» στη Φιλιππούπολη και ανεβαίνουν τα Χανιά

Επικράτησαν 1-0 του Απόλλωνα Λάρισας * Με δέκα παίκτες για πάνω από ένα ημίχρονο οι γηπεδούχοι

Έχουν πάρει για τα καλά φόρα τα Χανιά! Η ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη πανηγύρισε την Κυριακή (23/2) σπουδαίο «διπλό», επικρατώντας 1-0 του Απόλλωνα Λάρισας στη Φιλιππούπολη και συνεχίζει να... ανεβαίνει.

Το γκολ που έκρινε και την αναμέτρηση πέτυχε ο Σουντουρά στο 79ο λεπτό, με τους γηπεδούχους που χάνουν συνεχώς έδαφος να αγωνίζονται από το 42ο λεπτό με παίκτη λιγότερο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και απείλησαν πρώτοι στο 9ο λεπτό, με τον Κουσκουνά να βγάζει τη σέντρα στον Κάσσο, αλλά ο Γκέκας μπλόκαρε την μπάλα στην κεφαλιά του.

Ο Κουτζαβασίλης σταμάτησε τον Νούσιο στο 14', ενώ δέκα λεπτά αργότερα ήταν τα Χανιά αυτά που απείλησαν εκ νέου, με το σουτ του Κάρλος έπειτα από πάσα του Μουμίν να καταλήγει άουτ.

Ο Γκέκας επενέβη στο σουτ του Σουντουρά στο 39', ενώ στο 42ο λεπτό τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τους γηπεδούχους, αφού ο Καρατάσιος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για ανατροπή του Σουντουρά που έβγαινε τετ α τετ με τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Παρόλα αυτά, ήταν οι Θεσσαλοί αυτοί που θα μπορούσαν να έχουν πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, αφού σε μια αδράνεια της άμυνας στις καθυστερήσεις, ο Γκουστάβο είχε την ευκαιρία να περάσει την μπάλα πάνω από τον Κουτζαβασίλη, αλλά τελικά αυτή κατέληξε άουτ.

Με παίκτη παραπάνω, οι Κρητικοί έγιναν πιο απειλητικοί στο δεύτερο μέρος. Στο 52' ο Μουμίν έβγαλε την μπαλιά στον Κουσκουνά που είδε εκτός εστίας τον Γκέκα και πλάσαρε από μακριά, αλλά ο τελευταίος τελικά κατάφερε να μπλοκάρει.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, ενώ ο Γκέκας χρειάστηκε πάλι να επέμβει σωτήρια στο 67ο λεπτό σε πλασέ του Κουσκουνά.

Η πίεση τελικά απέδωσε καρπούς στο 79ο λεπτό, όταν ο Βρεττός έβγαλε την πάσα στον Σουντουρά και εκείνος με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα και ενώ νωρίτερα ο Γκέκας είχε πει «όχι» στον Τζιώρα.

Ο τελευταίος σκόραρε, μάλιστα, έπειτα από μπαλιά του Γιάκου στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, με το 0-1, πάντως, να αποδεικνύεται υπεραρκετό!

Διαιτητής ήταν ο Παναγιώτης Κουκουλάς (Λέσβου), με βοηθούς τους Χρήστο Ψύλλο (Λέσβου) και Μάριο Γκιόση (Θράκης), ενώ 4ος ήταν ο Λάμπρος Μπεκιάρης (Καρδίτσας).

Κίτρινες: 19' Κάρλος, 37' Πάνος, 51' Μουμίν, 67' Βρεττός

Κόκκινη: 42' Καρατάσιος

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Αριαν Μπελά): Γκέκας, Σκούπρα, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Λίταινας (75' Νύκταρης), Μπαστακός, Γκουστάβο (87' Καρρίκι), Ναζίμ, Καρατάσιος, Νούσιος (81' Σιφναίος), Σουλιώτης.

ΧΑΝΙΑ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Σωτηράκος, Γρομητσάρης, Τριανταφυλλάκος, Σουντουρά, Μουμίν, Κάρλος (46' Τζιώρας), Κάσσος, Κουσκουνάς (80' Γιάκος), Πάνος (66' Βρεττός).