24/04/2024
Γερμανία | Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2020 - 21:20

Αγριεμένη και πεντάσφαιρη η Λειψία

Σάρωσε εκτός έδρας με 5-0 τη Σάλκε * Διπλό στη Βρέμη η Ντόρτμουντ

Σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου παρέμεινε η Λειψία, διαλύοντας εκτός έδρας τη Σάλκε με 5-0 το βράδυ του Σαββάτου (22/2) για την 23η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Ο Ζάμπιτσερ άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό, με τον Βέρνερ στο 61' και τον Χάλστενμπεργκ στο 67' να «κλειδώνουν» το διπλό για τους φιλοξενούμενους.

Η επικράτησή τους απέκτησε θριαμβευτικό χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά, με τον Ανχελίνο στο 80' και τον Φόρσμπεργκ στο 89' να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

Στους 48 βαθμούς η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν έναντι 49 των Βαυαρών κι ενώ στην 3η θέση με 45 πόντους ακολουθεί η Ντόρτμουντ, που με γκολ των Ζαγκαντού στο 52' και Χάαλαντ στο 66' πήρε το διπλό στη Βρέμη με 2-0 κόντρα στη Βέρντερ.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

Παρασκευή (21/2)

Μπάγερν Μονάχου - Πάντερμπορν 3-2 (25' Γκνάμπρι, 70', 88 Λεβαντόφσκι - 44' Σρμπένι, 75' Μίτσελ)

Σάββατο (22/2)

Γκλάντμπαχ - Χόφενχαϊμ 1-1 (11' Γκίντερ - 90'+2 Ριμπέιρο)

Χέρτα Βερολίνου - Κολωνία 0-5 (4', 22' Κόρδοβα, 37 αυτ. Γιάρσταϊν, 62' Κάιντς, 69' Ουτ)

Φράιμπουργκ - Φορτούνα Ντίσελντορφ 0-2 (37' Χόφμαν, 61' Τόμι)

Βέρντερ Βρέμης - Ντόρτμουντ 0-2 (52' Ζαγκαντού, 66' Χάαλαντ)

Σάλκε - Λειψία 0-(1' Zάμπιτσερ, 61' Βέρνερ, 67' Χάλστενμπεργκ, 80' Ανχελίνο, 89' Φόρσμπεργκ)