29/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2020 - 16:55

Γύρισε στα τρίποντα η Α.Ε. Καραϊσκάκης

Επιβλήθηκε με 3-1 του Απόλλωνα Πόντου στο γήπεδο του Μακεδονικού

Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε το Σάββατο (22/2) η Α.Ε. Καραϊσκάκης, επικρατώντας του ουραγού Απόλλωνα Πόντου με 3-1 στο γήπεδο του Μακεδονικού.

Έτσι, μετά από 18 αγωνιστικές στη Σούπερ Λίγκα 2 η ομάδα του Γιώργου Πετράκη με 31 βαθμούς είναι στην 5η θέση (31 πόντους έχουν και τα Χανιά, αλλά με ματς λιγότερο βέβαια) και συνεχίζει να βρίσκεται σε τροχιά πλέι οφ.

Οι Αρτινοί άνοιξαν το σκορ στο 27', όταν ο Χατζηστραβός έκανε τη σέντρα και ο Κυβελίδης με σουτ βρήκε δίχτυα, για να γίνει το 0-2 πέντε λεπτά αργότερα με σουτ του Κούστα ύστερα από ασίστ του Χατζηστραβού.

Στο 35' είχαν καλή στιγμή οι «κοκκινόμαυροι» με σουτ του Φράγκου από καλή θέση, με την μπάλα να περνά άουτ.

Στο 51' ο Κυβελίδης αστόχησε από πλεονεκτική θέση κι ένα λεπτό αργότερα οι Πόντιοι μείωσαν με σουτ του Χριστοδούλου, προσπαθώντας εν συνεχεία να φτάσουν και στο γκολ της ισοφάρισης.

Δεν τα κατάφεραν όμως και, αντίθετα, στο 86' ο Αλμπάνης με ωραία προσπάθεια και σουτ σφράγισε το τρίποντο των φιλοξενούμενων.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μέγας του Συνδέσμου Πιερίας με βοηθούς τον Στάικο του Συνδέσμου Λάρισας και τον Δεμερτζή του Συνδέσμου Πέλλας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Μαλέσιος, Λάσκοφ, Αμαραντίδης, Φράγκος, Τουρσίδης, Χριστοδούλου, Καλογέρης, Τσουμάνης, Χατζηαθανασίου, Γιαννακόπουλος (66' Χατζηκωνσταντίνου), Καλλίας.

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Γιώργος Πετράκης): Μέλκας, Παπανίκου (65' Καψάλης), Παναγιώτου, Καραγιαννίδης, Καπίας, Μασούρας, Μέτσε, Ψιάνος, Χατζηστραβός, Κούστα, Κυβελίδης.