25/04/2024
Αρχείο | Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2020 - 16:26

Πλησίασε τον Ιωνικό ο Διαγόρας

Νίκη με 1-0 για τους Ροδίτες * Φωνάζουν για πέναλτι οι φιλοξενούμενοι

Σημαντική νίκη με σκορ 1-0 πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (22/2) ο Διαγόρας απέναντι στον Ιωνικό, στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής της Football League.

Μία νίκη που φέρνει την ομάδα του Πέτρου Ρουτζιέρη στους 32 βαθμούς και πλησίασε τον Ιωνικό στους πέντε πόντους, 37 έχουν οι Πειραιώτες, ο οποίος παραμένει στη δεύτερη προνομιούχο θέση.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι ο Διαγόρας επιβλήθηκε με 1-0 χάρις σε ένα τέρμα του Πατσαρούχα στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ο Ιωνικός «φωνάζει» για μη καταλογισμό πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα της Ρόδου απείλησε πρώτη με την εκτέλεση φάουλ του Μπουρλάκη στο 6’ να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κουρεπίνη, ενώ στο 11’ η πρώτη καλή φάση του Ιωνικού με το «ψαλίδι» του Κρητικού και τη μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Τσέλιου.

Οι γηπεδούχοι θα έχουν μία ακόμα φάση, με το διαγώνιο σουτ του Μπουρλάκη στο 22’ που πέρασε άουτ, ενώ στο 25’ η κεφαλιά του Παπατζίκου για τον Ιωνικό πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Οι Νικαιώτες θα διαμαρτυρηθούν για πέναλτι σε χέρι του Ιωάννου μετά το σουτ του Γεωργίου, όμως ο Αγγελάκης έδειξε «παίζετε».

Στο δεύτερο μέρος το ματς δεν είχε καλό ρυθμό όμως οι νησιώτες εκμεταλλεύτηκαν το λάθος του Κουρεπίνη και με έναν «κεραυνό» του Πατσαρούχα έφτασαν στο 1-0. Μάλιστα άγγιξαν και το 2-0 με την κεφαλιά του Μπαρμπαρούση στο 79’, ενώ ο Ιωνικός θα μπορούσε να πάρει το βαθμό, αλλά το ωραίο σουτ του Παπουτσογιαννόπουλου στο 85’ πέρασε ελάχιστα άουτ.

Κίτρινες: 18’ Γεωργίου – 20’ Κολλαράς, 58’ Βλαχομήτρος

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας), Βοηθοί: Τοροσιάδης (Μακεδονίας), Κουφός (Μακεδονίας), 4ος: Παρχαρίδης (Δράμας).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Πέτρος Ρουτζιέρης): Τσέλιος, Ευαγγελιδάκης, Παπαδόπουλος, Καρπαθάκης, Προβατίδης, Κασνέτσι, Πινιώτης, Μπουρλάκης (78’ Γούλας), Γεωργίου (90’ Μανωλάκης), Πατσαρούχας (85’ Αυγενικού), Μπαρμπαρούσης.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Κουρεπίνης, Πολίμος, Κολλαράς (46’ Παπουτσογιαννόπουλος), Ιωάννου, Παπατζίκος, Γκοτσούλιας, Τιεντσέ, Ματσούκας (58’ Σμυρλής), Βουκμίροβιτς, Κρητικός, Βλαχομήτρος (73’ Μάναλης).