24/04/2024
Πρωτάθλημα | Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου 2020 - 16:50

«Χτίζει» το νέο σερί του ο Λεβαδειακός

Οι Βοιωτοί επικράτησαν με 3-2 της αξιόμαχης Δόξας στη Λιβαδειά* Πέρασαν δεύτεροι και περιμένουν τον Απόλλωνα Σμύρνης οι «πράσινοι» του Σωτήριου Αντωνίου

Τη δέκατη νίκη του στην εφετινή Σούπερ Λίγκα 2 πανηγύρισε το απόγευμα της Παρασκευής (21/2) ο Λεβαδειακός, επικρατώντας εντός έδρας με 3-2 της Δόξας Δράμας στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 18ης «στροφής».

Για δεύτερο σερί αγωνιστική στο γήπεδό τους, οι Βοιωτοί έκαναν την ανατροπή και πήραν το τρίποντο φτάνοντας τους 34 βαθμούς. Έτσι, ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και πλέον περιμένουν, έχοντας ένα ματς περισσότερο, την κόντρα του Απόλλωνα Σμύρνης με την Κέρκυρα στη Νέα Σμύρνη.

Οι Δραμινοί από την άλλη, διατηρήθηκαν στους 23 βαθμούς και έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν την εξάδα.

Οι Βοιωτοί μπήκαν καλύτερα στο ματς ωστόσο στο 6' βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ του Σαμπανίδη. Παρά την ψυχρολουσία, οι παίκτες του Σωτήριου Αντωνίου κατάφεραν να απαντήσουν άμεσα, όταν στο 14' ο Ιωαννίδης από κοντά σκόραρε για το 1-1. Μέχρι την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι είχαν μια ανούσια υπεροχή αλλά δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Ηλιάδη.

Οι «πράσινοι» βγήκαν με ορμή στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο και, αφού απείλησαν μετον Μύγα στο 48', στο 69' πήραν... κεφάλι στο σκορ με τον Πολέτο να γράφει το 2-1. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα τριπλασίασαν τα τέρματά τους με ωραία προσπάθεια και σουτ του Μπαστιάνου. Οι «μαυραετοί» προωθήθηκαν αναζητώντας το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο ματς και είχαν δύο καλά σουτ με Κρητικό (76') και Πινδώνη (90+1'), για να το πετύχουν τελικά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ξανά με τον Σαμπανίδη.

Ο Πολέτο ήταν ο κορυφαίος του Λεβαδειακού, ο οποίος αρχίζει να «χτίζει» νέο νικηφόρο σερί, σπουδαίο ματς έκαναν και οι Μεχία, Μπαστιάνος και Κονέ ενώ βοήθησε πολύ και ο Μύγας που μπήκε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο. Από πλευράς Δόξας Δράμας, καλύτερος ήταν ο Σαμπανίδης ενώ θετικός ήταν και ο Κρητικός.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Μαχαίρας (Αθηνών), με βοηθούς τους Αδαμόπουλο (Μεσσηνίας) και Νικολάου (Αθηνών). Τέταρτος ήταν ο Ωραιόπουλος (Δωδεκανήσου).

Κίτρινες: 62' Καραχάλιος - 26' Μαρκοπουλιώτης, 50' Καψάλης, 53' Ρόβας, 81' Χάμοντ

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάγιτς, Χατζηλάμπρος (46' Μύγας), Λιάγκας, Παντελιάδης (56' Μάντζιος), Βήχος, Καραχάλιος, Μεχία, Μπαστιάνος, Κονέ, Πολέτο (85' Νίκας), Ιωαννίδης.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κώστας Βασιλακάκης): Ηλιάδης, Σιώπης, Μαρκοπουλιώτης, Καψάλης, Παπαργυρίου, Παρασκευάς (74' Κόντος), Πινδώνης, Κρητικός, Αποστολίδης (64' Χάμοντ), Ρόβας (84' Παπαϊωάννου), Σαμπανίδης.