23/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 20 Φεβρουαρίου 2020 - 21:16

Κατάθεση ψυχής από τον Ολυμπιακό

Οι Πειραιώτες επικράτησαν στο ΣΕΦ με 77-68 της Βιλερμπάν παρά τις απουσίες * Έχασαν και τον Μιλουτίνοφ στη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» * Εντυπωσίασε ο νεαρός Νικολαΐδης και οι Μπόλντγουιν, Βεζένκοφ

Όταν μία ομάδα έχει οκτώ απουσίες και στον αγώνα χάνει και έναν από τους καλύτερους παίκτες της τότε αν καταφέρει και κερδίσει ένα παιχνίδι Ευρωλίγκας τότε είναι κατάθεση ψυχής.

Το αυτό συνέβη το βράδυ της Πέμπτης (20/2) στο ΣΕΦ στο ματς του Ολυμπιακού με τη Βιλερμπάν για την 25η αγωνιστική με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να επικρατεί με 77-68 και να διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες της για είσοδο στην οκτάδα φτάνοντας στο 11-14.

Ο Ολυμπιακός, των οκτώ απουσιών και χωρίς τον Μιλουτίνοφ από τα μισά της δεύτερης περιόδου, ο Σέρβος υπέστη διάστρεμμα, κατάφερε να φτάσει στο ροζ φύλλο αγώνα έχοντας σταθερά το προβάδισμα από το δεύτερο δεκάλεπτο και αυξάνοντας την.

Πιο δυνατά μπήκε ο Ολυμπιακός και προηγήθηκε 5-2, όμως με σερί 3-12 η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 8-14. Οι Πειραιώτες απάντησαν με δικό τους 12-4 και πήραν προβάδισμα με 20-18, πριν το τρίποντο του Καουντί για το 20-21 της πρώτης περιόδου.

Παρά το σοκ με τον τραυματισμό του Μιλουτίνοφ, στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα και δεν το έχασε ξανά ανεβάζοντας και τη διαφορά στο +7 (35-28), αλλά και σε διψήφιο νούμερο (42-31), πριν το 43-33 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά συνεχώς ανέβαινε φτάνοντας στο +14 (51-37), αλλά και στο +16 (61-45) με απανωτά τρίποντα των Πρίντεζη, Βεζένκοφ που έδωσαν… αέρα στην ομάδα του Μπαρτζώκα. Προς το τέλος μείωσαν οι Γάλλοι στο 61-50.

Η κούραση δεν επηρέασε τον Ολυμπιακό στην τέταρτη περίοδο και έτσι η διαφορά σταθερά διατηρούνταν πάνω από τους 10 πόντους, εκτός από δύο φορές. Μία με το 70-61, τρία λεπτά πριν τη λήξη και μία στο τελικό 77-68, τη στιγμή που οι Πειραιώτες είχαν φτάσει ξανά στο +16 (77-61).

Κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» ήταν οι Βεζένκοβ με 15 πόντους, Έλις με 13π. και Πρίντεζης, Μπόλντγουιν που είχαν από 11. «Κρυφό» χαρτί του Μπαρτζώκα ο 17χρονος Νικολαΐδης που σε 17 λεπτά είχε 6 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Για τη Βιλερμπάν κορυφαίοι οι Καουντί και Τέιλορ με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.