10/04/2020
Πόλο | Πέμπτη 20 Φεβρουαρίου 2020 - 00:51

Άνετα τον Υδραϊκό ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 17-7 * Νίκες για Βουλιαγμένη και Απόλλωνα Σμύρνης * Η ταυτότητα της 15ης αγωνιστικής της Α1 πόλο

Με τις αναμετρήσεις της 15ης αγωνιστικής συνεχίστηκε την Τετάρτη (19/2) το πρωτάθλημα της Α1 πόλο, με τον Ολυμπιακό να είναι ορεξάτος και να κερδίζει με 17-7 τον Υδραϊκό.

Με παιχνίδι λιγότερο, λοιπόν, οι «ερυθρόλευκοι» παραμένουν με 40 βαθμούς στην κορυφή, με τη Βουλιαγμένη να ακολουθεί στους 38, παίρνοντας το διπλό με 8-3 κόντρα στη Γλυφάδα.

Στην 3η θέση ανέβηκε ο Απόλλων Σμύρνης, που επικράτησε εύκολα εκτός έδρας του Παναθηναϊκού με 15-7. 

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΥΔΡΑΪΚΟΣ 17-7

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 7-1, 3-0, 5-4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς, Μπουλιούμπασιτς, Δερβίσης 1, Κάκαρης 2, Μουρίκης, Γούνας 4, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 4, Μίτροβιτς 4, Δαλμάρας, Χαλυβόπουλος Ιπ. 1, Χαλυβόπουλος Αρ. 1.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Μάκης Βολτυράκης): Γαλανόπουλος, Κόχειλας, Γούρας, Κοκκινάκης 1, Χατζηκυριακάκης 1, Όμπερτ 2, Μπλάνης 3, Αλευρόπουλος, Αργυρόπουλος Κ., Παπασηφάκης, Τσαχιλίδης, Καπετανάκης, Πωλογεώργης, Ίρβινγκ.

ΓΛΥΦΑΔΑ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 3-8

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 1-2, 1-1, 0-1

ΓΛΥΦΑΔΑ (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς Θ., Τζελάτης, Παπούκας 1, Μαυρωτάς Λ., Τρας Κ., Περόπουλος 1, Μπραΐμης, Τρας Τζ., Χατζηγούλας 1, Φωτόπουλος, Φωτεινάκης, Αλβέρτης, Κουρούβανης Δ., Γαλάνης, Λεμπέσης.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Χρβόγιε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μπάσιτς 2, Καλογερόπουλος 1, Γκιουβέτσης 1, Σταμέλος, Γούβης, Αφρουδάκης Χ. 3, Παπανικολάου Γ., Ποντικέας, Κουρούβανης Ν., Καστρινάκης, Βούξεβιτς 1, Ανδρεάδης, Ηλιόπουλος, Βλάσσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 7-15

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 0-6, 2-4, 4-3

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Νίκος Βενετόπουλος): Παρασκευόπουλος, Χάλαρης Μ., Παπαδημητρίου Δ., Κόσιτς 1, Χατζηστεφάνου, Δευτεραίος, Χριστοφορίδης, Πανταζόπουλος 1, Αθανασίου, Γκαράνης 2, Σμιθ 3, Κατσαγούνος, Σαλτερής, Παπαδημητρίου Αλ., Μοσχοβέλης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Κατρουζανάκης): Γαλανίδης, Μπάντερ Νάσερ, Αλαμάνος 1, Γραμματικός 2, Μοσκόφ 7, Μπεριστιάνος, Παπαδόπουλος, Καρούντζος 3, Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης, Λουπάκης 1, Τσιστράκης, Καβουσανός, Μπαμπανίκας, Γκάτσος 1.

ΧΙΟΣ - ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 12-9

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 5-3, 3-2, 1-2

ΧΙΟΣ (Γιώργος Ντόσκας): Χόλαντ, Μιμίδης Σ. 4, Μιμίδης Μ., Μπερτόλης Π., Παππάς 1, Κουλιεράκης, Κανδιόγλου 1, Μόκκας 1, Μαρουλάς, Κουρλιάφτης 2, Καλαργυρός 2, Ντούλος, Καρακούρος Ι., Καρακούρος Μ., Γκίλλας 1.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Αργύρης Θεοδωρόπουλος): Χαϊδόπουλος Σ., Γωνιωτάκης, Γαρδίκας 2, Αλαφραγκής 1, Αθυμαρίτης, Δίπλαρος, Τσολακούδης 1, Ρομπόπουλος 1, Κοπελιάδης, Τρούλος 3, Ντε Σόουζα 1, Γαβαλάς Ι., Μητράκης.

ΧΑΝΙΑ - ΠΑΟΚ 9-6

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-1, 1-1, 2-3

ΧΑΝΙΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Μπανίσεβιτς 2, Σαρτζετάκης, Νάστραν 1, Αγιωργούσης 2, Μπατάκης 1, Βουλγαράκης 1, Χαριτάκης 1, Μπαριωτάκης, Κατσουλάκης, Αποστολάκης 1, Μαζοκοπάκης, Παπαδάκης.

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Γρηγοριάδης, Σαρησάββας, Κολμπένοφ 2, Προσινικλής Ν., Παπαδόπουλος Δ., Κεχαλάρης 1, Καλαϊτζής, Παυλίδης, Παπάκος Ι. 3, Προσινικλής Π., Ράντονιτς, Μουρατίδης, Νικολαΐδης Ι.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ 9-9

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-3, 1-3, 2-1

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Φλέγκας, Καζάζης, Γεωργακόπουλος, Σπούνερ 1, Δημακόπουλος, Καρακάσης, Γιαννόπουλος 3, Κούκουνας, Αλεξίου 2, Γαβαλάς Σ., Βέκκος, Δήμου 2, Αναγνώστου, Χέλμης, Μπουζαλάς 1.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Φάνης Κουντουδιός): Καραμπέτσος, Θεοδόσης – Παπαλουκάς, Θαλασσινός, Τεσάνοβιτς 2, Βαλλιανάτος, Τοράκης 1, Παπαδόγκωνας 1, Χονδροκούκης 3, Ζωγράφος, Λιαπάκης 2, Καραβιώτης, Καραμπάτης, Κατσαγούνος Δ., Μπέλεσης, Ξυλούρης. 

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

Tετάρτη (19/2)

Χανιά - ΠΑΟΚ 9-6

Χίος - Παλαιό Φάληρο 12-9

Γλυφάδα - Βουλιαγμένη 3-8

Ολυμπιακός - Υδραϊκός 17-7

Πανιώνιος - Εθνικός 9-9

Παναθηναϊκός - Απόλλων Σμύρνης 7-15

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 15 αγώνες)

1. Ολυμπιακός 40

2. Βουλιαγμένη 38

3. Απόλλων Σμύρνης 34

4. Υδραϊκός 32

5. Γλυφάδα 21

6. Παλαιό Φάληρο 21

7. Πανιώνιος 17

8. Eθνικός 17

9. Χανιά 15

10. ΠΑΟΚ 12

11. Χίος 9

12. Παναθηναϊκός 6

* Ολυμπιακός και Χανιά έχουν αγώνα λιγότερο

ΕΠΟΜΕΝΗ (16η) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο (22/2)

Απόλλων Σμύρνης - Χίος

Παλαιό Φάληρο - Χανιά

Υδραϊκός - Πανιώνιος

Εθνικός - Γλυφάδα

Βουλιαγμένη - Παναθηναϊκός

Σάββατο (7/3)

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός

Μοιραστείτε το: