28/03/2024
Champions League | Τρίτη 18 Φεβρουαρίου 2020 - 23:56

«Πληγώθηκε» στη Μαδρίτη η Λίβερπουλ

Η Ατλέτικο νίκησε 1-0 και πήρε μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στους προημιτελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ * Ο Χάαλαντ έβαλε σε θέση οδηγού την Ντόρτμουντ κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν (2-1)

Στο «Μετροπολιτάνο» η Λίβερπουλ στέφθηκε πέρσι πρωταθλήτρια Ευρώπης, αλλά στο ίδιο γήπεδο το βράδυ της Τρίτης (18/2) μπήκε σε μπελάδες για την πρόκριση στους «8» του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ, χάνοντας με 1-0 από την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Στο πρώτο ματς για τη φάση των «16» οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε μπήκαν με ενθουσιασμό στον αγώνα, με τους οπαδούς τους να έχουν δημιουργήσει πολύ θερμή ατμόσφαιρα, και μόλις στο 4ο λεπτό ο Σαούλ εκμεταλλεύθηκε λάθος του Φαμπίνιο μετά από εκτέλεση κόρνερ, νικώντας από κοντά τον Άλισον για το γκολ που έμελε να είναι το μοναδικό της αναμέτρησης.

Βρέθηκαν σε κακή βραδιά οι «κόκκινοι», μόνο δύο αξιοσημείωτες ευκαιρίες είχαν στο β' ημίχρονο με Σαλάχ και Χέντερσον και καλούνται στη ρεβάνς του «Άνφιλντ» να ανεβάσουν κατά πολύ την απόδοσή τους, για να μην πουν πρόωρο «αντίο» στη διοργάνωση.

Την ίδια στιγμή, η Ντόρτμουντ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον φοβερό γκολτζή Έρλινγκ Χάαλαντ έκανε ένα μικρό βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά, κερδίζοντας εντός έδρας την Παρί Σεν Ζερμέν με 2-1.

Ο Νορβηγός φορ άνοιξε το σκορ στο 69', ισοφάρισε ο Νεϊμάρ στο 75', αλλά δύο λεπτά αργότερα βρήκε ξανά δίχτυα ο Σκανδιναβός και η Μπορούσια πήρε τη νίκη.