24/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου 2020 - 17:02

Δεν πλήρωσε τη φλυαρία του και τη διπλή γκάφα ο Λεβαδειακός… (video)

Με αυτογκόλ οι Βοιωτοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά με δύο τέρματα σε διάστημα έξι λεπτών στο β’ ημίχρονο, έκαναν την ανατροπή και νίκησαν 2-1 την Παναχαϊκή * Δείτε πως διαμορφώθηκε το αποτέλεσμα

Πήγε να πάθει… ζημιά, ωστόσο, τη γλίτωσε ο Λεβαδειακός. Οι Βοιωτοί από δική τους διπλή γκάφα βρέθηκαν πίσω στο σκορ από την Παναχαϊκή μέσα στο γήπεδο τους, αλλά αντέδρασαν και μέσα σε έξι λεπτά στο β’ ημίχρονο έκαναν την ανατροπή και επικράτησαν με 2-1.

Το τρίποντο αυτό δεν ήταν εύκολο για τους «πράσινους» του Σωτήρη Αντωνίου, που ήταν μέτριοι και φλύαροι. Οι γηπεδούχοι είχαν δηλαδή τον έλεγχο και την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλο το 90λεπτο, αλλά στο τελείωμα των φάσεων τα έκαναν συνήθως… θάλασσα.

Από την άλλη η Παναχαϊκή στην πρεμιέρα του Πέτρου Δημητρίου στον πάγκο της και χωρίς προπόνηση επί πενθημέρου λόγω αποχής των απλήρωτων ποδοσφαιριστών εκμεταλλεύτηκε αφενός το δώρο στη φάση του 0-1 και αφετέρου προσπαθούσε να… χτυπήσει τον αντίπαλο της στις αντεπιθέσεις.

Η ουσία, πάντως, είναι ότι με αυτή τη νίκη ο Λεβαδειακός φτάνοντας τους 31 πόντους, έπιασε τα Χανιά στην 3η θέση και έτσι μαζί με τους Κρητικούς πλησίασαν στους δύο βαθμούς τον δεύτερο της βαθμολογίας Απόλλωνα Σμύρνης με την ολοκλήρωση της 17ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι δε φιλοξενούμενοι διατηρήθηκαν χαμηλά και στην 9 η θέση της κατάταξης με 22 βαθμούς.

Πάσα σε αντίπαλο και μετά αυτογκόλ

Ο Λεβαδειακός από το ξεκίνημα του αγώνα έδειξε ότι θα είναι αυτός που θα κάνει παιχνίδι… Παρόλα αυτά και κόντρα στη ροή του ματς η Παναχαϊκή κατάφερε να ανοίξει το σκορ χάρη στους ίδιους τους Βοιωτούς.

Ήταν το 15’ όταν ο Λιάγκας στην κυριολεξία δεν έβλεπε μπροστά του και θέλοντας να διώξει έδωσε… πάσα στον Σιατραβάνη που τον μάρκαρε ψηλά και σε θέση μέσα αριστερά στα καρέ του Λεβαδειακού. Έτσι ο επιθετικός των φιλοξενούμενων πήρε την μπάλα και έκανε ένα χλιαρό σουτ, το οποίο όλα έδειχναν ότι θα μάζευε ο Μπάγιτς, αν δεν έκανε δεύτερο λάθος ο Παντελιδής να βρει την μπάλα, να της αλλάξει πορεία και να τη στείλει στα δίχτυα της ομάδας του για να γίνει με αυτογκόλ το 0-1!

Εν συνεχεία ο Λεβαδειακός έδειξε να επηρεάζεται… Πολλά λάθη και μισές προσπάθειες με συνέπεια το προβάδισμα των φιλοξενούμενων να διατηρηθεί με σχετική ευκολία και τους γηπεδούχους να έχουν απλά την κατοχή της μπάλας.

Οι αλλαγές και το 6λεπτο της ανατροπής

Μπροστά σε αυτή την κατάσταση και την πιθανότατα… γκέλας ο Σωτήρης Αντωνίου προχώρησε γρήγορα σε διορθωτικές κινήσεις. Ο προπονητής του Λεβαδειακού πριν συμπληρωθούν δέκα λεπτά στο β’ ημίχρονο έριξε τόσο τον Κονέ όσο και τον Κοζορώνη με τους «πράσινους» να βελτιώνονται κάπως και να γίνονται πιο επικίδνυνοι σε στημένες φάσεις.

Τελικά οι προσπάθειες των Βοιωτών έπιασαν τόπο… Στο 72’ ο Συμελίδης με σουτ από θέση μέσα δεξιά ισοφάρισε και στο 77’ ο Πατάπης κράτησε-έσπρωξε τον Μάντζιο εντός περιοχής με τον ρέφερι Πουλικίδη να είναι κοντά στη φάση και να δείχνει αμέσως το σημείο του πέναλτι για να το μετατρέψει σε γκολ ο παθών ένα λεπτό αργότερα από τα έντεκα μέτρα διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι απογοητεύτηκαν και ουσιαστικά το ματς τελείωσε πρόωρα.

Καλύτερος και με διαφορά από τον Λεβαδειακό ο Βήχος, ενώ βοήθησαν και οι Κοζορώνης, Κονέ από τη στιγμή που μπήκαν. Από την Παναχαϊκή ξεχώρισε ο Σιατραβάνης και ο Μαυριάς.

Σε γενικές γραμμές δεν τα πήγε άσχημα ο Πουλικίδης (Δράμας), λαθάκια έκαναν οι βοηθοί Τσακίρης (Δράμας), Γουρνιάς (Ανατολικής Αττικής), ενώ τέταρτος ήταν ο Τζαμουτζαντώνης (Χίου).

Κίτρινες: 14’ Καραχάλιος, 29’ Ιωαννίδης, 44’ Λιάγκας – 54’ Μυστακόπουλος, 69’ Τσελεπίδης, 77’ Παταπής

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάγιτς, Μύγας (54’ Κοζορώνης), Βήχος, Παντελιάδης, Λιάγκας (46’ Κονέ), Μεχία, Ιωαννίδης, Καραχάλιος, Συμελίδης, Πολέτο, Μάντζιος (86’ Νίκας).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Πέτρος Δημητρίου): Ατανάσκοβιτς, Τσελεπίδης, Κοτσώνης, Θεολόγου (32’ λ.τρ. Μουστακόπουλος), Πατάπης, Ανάκογλου (81’ Φροξυλιάς), Κυνηγόπουλος (58’ Μαυρίας), Σταμόπουλος, Ιντζόγλου, Σιατραβάνης, Μυτίδης.