ΕΘΝΙΚΟΣ | Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2020 - 22:48

Όσο ζει… ελπίζει ο Εθνικός

Ισόπαλοι με 2-2 οι Πειραιώτες κόντρα στον Πανθηραϊκό στο «Ελ Πάσο»

Όσο ζει… ελπίζει ο Εθνικός αναφορικά με την παραμονή του στη Γ’ Εθνική.

Οι Πειραιώτες αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2 κόντρα στον Πανθηραϊκό την Κυριακή (16/2) στο «Ελ Πάσο» για την 20ή αγωνιστική του 5ου ομίλου.

Αποτέλεσμα που έφερε την ομάδα του Μουράτ Σεροπιάν στους 22 πόντους και στο -6 από την παραμονή, ενώ οι Κυκλαδίτες έφτασαν στους 33 και μόνο αν… αυτοκτονήσουν θα μπλέξουν.

Πάντως αυτό που είναι δεδομένο είναι η μαχητικότητα των Πειραιωτών οι οποίο αν και έχαναν με 0-2 μέχρι το 80’ βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα στα τελευταία λεπτά να πετύχουν δύο τέρματα και να φτάσουν στο βαθμό.

Ο Πανθηραϊκός προηγήθηκε στο 43’ με σουτ του Κορακιανίτη, ενώ στο 76’ ο Περιάλης με πλασέ έκανε το 0-2 και δίνοντας την εντύπωση ότι το ματς κρίθηκε. Όμως στο 80’ ο Γκέτσι με δυνατό σουτ μείωσε σε 1-2, ενώ πέντε λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Τριμμάτης για το τελικό 2-2.

Διαιτητής: Βλάχος (Ανατολικής Αττικής), Βοηθοί: Βιτσεντζάτος (Ανατολικής Αττικής), Τσολακίδης (Αθηνών).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Μουράτ Σεροπιάν): Κατσούλης, Παπαγεωργίου, Σκεντεράι, Πεχλιβανίδης, Μουσταφίδης, Τσιντώνης (58' Πολίτης), Γκέτσι (91' λ. τρ. Αυλωνίτης), Παυλής, Πετρόπουλος (66' Τσιάβος), Λαζαρίδης (80' Ξαγοράρης), Τριμμάτης

ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Ζωντός, Τσόπελας (85' Λαμπρόπουλος), Χύσα, Μπιρμπίλι, Λούκα, Παπασάββας, Αντωνιάδης, Παληγεώργος, Κόντι (68' Περιάλης), Κορακιανίτης (70' Ντουνιάς), Κορέτα (79' Μαναριώτης).

ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: sportcyclades.gr