07/04/2020
Πρωτάθλημα | Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2020 - 18:37

Μοιρασιά στην Καβάλα (video)

Στο 0-0 οι «Αργοναύτες» με την Ιεράπετρα * Δύο δοκάρια είχαν οι γηπεδούχοι, σωστά ακυρώθηκε τέρμα τους στις καθυστερήσεις * Δείτε την επίμαχη φάση

Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το ματς της Καβάλας με τον Ο.Φ. Ιεράπετρας στο πλαίσιο της 20ής «στροφής» της Football League.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό, με τη μακεδονική ομάδα να φτάνει τους 30 και να ισοβαθμεί με τον Ολυμπιακό Βόλου στην 6η θέση, ενώ ένα βαθμό παραπάνω έχει ο ΟΦΙ που συγκατοικεί στην 4η θέση με τη Βέροια.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη ήταν καλύτερη στο ματς έχοντας δύο δοκάρια, αλλά και ευκαιρίες για τη νίκη, ενώ στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τέρμα του Μαρκόπουλου που ακυρώθηκε, το οποίο σωστά δεν μέτρησε.

Μόλις στο 2’ το σουτ του Ορφανίδη Π. πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 5’ ο Μαρκόπουλος έκανε το σουτ στην κλειστή γωνία του Καραγκιολίδη ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 18’ ο Λάζαρος Ορφανίδης με φάουλ είδε τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ τη βρήκε και ο κίπερ της Ιεράπετρας στέλνοντας την κόρνερ.

Στην εκτέλεση του κόρνερ στο 20’ ο Γαβριηλίδης με κεφαλιά έκανε το… 2-0 στα δοκάρια καθώς η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο. Μοναδική φάση για τον ΟΦΙ στο πρώτο μέρος, μία εκτέλεση φάουλ του Χιντζίδη στο 40’ με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Την ίδια κατάληξη είχαν και οι κεφαλιές του Κουτσούμπα στο 55’ μετά από κόρνερ του Ορφανίδη, και στο 57’ του Μαρκόπουλου. Ο τελευταίος πρωταγωνίστησε και στη φάση του 72’ αλλά το σουτ του από τη σέντρα του Μαϊδανού πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε «ροντέο» με τους γηπεδούχους να έχουν διπλή ευκαιρία στο 90+3’ με τους Κατσικοκέρη και Χιντζίδη, όμως ο Δήμιζας κράτησε ανέπαφη την εστία του. Όλα αυτά πριν το 90+5’ όταν ο Μαρκόπουλος σκόραρε με κεφαλιά όμως το γκολ σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας), Βοηθοί: Τυριακίδης (Μακεδονίας), Φράγιος (Μακεδονίας), 4ος: Σιαμάνης (Δράμας).

ΚΑΒΑΛΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Δήμιζας, Καζαντζίδης (66′ λ.τρ. Καθάριος), Γαβριηλίδης, Μαρκόπουλος, Κέρθι, Λ. Ορφανίδης, Στίκας, Μαϊδανός (85′ Αρναούτογλου), Π. Ορφανίδης, Κουτσούμπας, Β. Παπαδόπουλος (58′ Σκαθαρούδης).

Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Τίμος Καβακάς): Καραγκιολίδης, Αναστασόπουλος, Χιντζίδης, Σμίλτος, Μάγκας, Μπάμπης (80′ Αποστολόπουλος), Σκόνδρας, Βογιατζής, Κατσικοκέρης, Χαντί (60′ Χίσι), Μηνάς (65′ Βακράκος).