11/07/2020
Πρωτάθλημα | Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2020 - 15:58

Μεγάλη νίκη για τον Ιάλυσο, «τεσσάρα» στον Ολυμπιακό Βόλου

Επιβλητικοί με 4-0 οι Ροδίτες εντός έδρας * Xατ τρικ ο Κονέ

Η κακοκαιρία οδήγησε σε αναβολή το ματς του Ιάλυσου με τον Ολυμπιακό Βόλου το Σάββατο (15/2), αλλά την Κυριακή (16/2) ήταν οι Ροδίτες αυτοί που ήταν... καταιγίδα.

Ο Νίκος Παντελής που ανέλαβε τη νησιωτική ομάδα αποδείχθηκε ιδιαίτερα... γουρλής, αφού στο ντεμπούτο του στον πάγκο πανηγύρισε επιβλητική νίκη με 4-0 για την 20η αγωνιστική της Football League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Κονέ που σημείωσε χατ τρικ και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη – ανάσα στη μάχη που δίνει να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά για τους γηπεδούχους που μόλις στο 2ο λεπτό προηγήθηκαν με το πολύ ωραίο πλασέ του Κονέ έπειτα από εξαιρετική δική του προσπάθεια.

Ο αγωνιστικός χώρος έκανε δύσκολη τη ζωή των παικτών των δύο ομάδων, αλλά ο Κονέ βρήκε πάλι τον δρόμο για τα δίχτυα, αυτή τη φορά με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μαστραντωνάκη.

Ο Κονέ συνέχισε το... σόου του και ολοκλήρωσε το χατ τρικ του στο 34ο λεπτό, όταν πάλι έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μαστραντωνάκη η άμυνα των φιλοξενουμένων δεν απομάκρυνε σωστά και ο συμπαίκτης του έστειλε για τρίτη φορά την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ.

Ο «χρυσός» σκόρερ θα μπορούσε να έχει πετύχει και άλλα γκολ, αλλά ο Γιδόπουλος απομάκρυνε εντυπωσιακά την κεφαλιά του στο 37', με το 3-0 να διατηρείται μέχρι την ανάπαυλα.

Το ματς είχε ουσιαστικά κριθεί και το δεύτερο ημίχρονο ήταν περισσότερο... τυπική διαδικασία, με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά. Παρόλα αυτά, ο Ντιατά έβαλε στο 79' το... κερασάκι στην τούρτα με πλασέ έπειτα από τρομερή ασίστ του Μαστραντωνάκη, με το 4-0 να είναι και το τελικό σκορ.

Κίτρινες: 32' Γραικός, 62' Ρόκας

ΙΑΛΥΣΟΣ (Νίκος Παντελής): Ανδρούτσος, Γιώργου, Πάτας, Παγώνης, Κ. Χειμωνέττος, Ρεκλείτης, Μπάρδης, Μαστραντωνάκης, Μαραγκουδάκης (69' Ντιατά), Χειρίτραντας (75' Πετράκης), Κονέ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Λεωνίδας Βόκολος): Γιδόπουλος, Γραικός (77' Κλεμέντε), Βασιλούδης, Βοσνακίδης, Ρόκας, Μητρόπουλος, Σκοπελίτης (46' Παπαϊωάννου), Κουτσιανικούλης, Τσίτας, Κέρι, Ράντι (46' Κόλα).