02/04/2020
Πρωτάθλημα | Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2020 - 14:56

Επιστροφή στα «τρίποντα» για τη Νίκη Βόλου

Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν 2-1 του μαχητικού Διαγόρα εντός έδρας * Και δοκάρι οι Ροδίτες

Toν δρόμο για τη νίκη που της επιτρέπει να πλησιάσει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας βρήκε ξανά την Κυριακή (16/2) η Νίκη Βόλου στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Football League.

Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν 2-1 του Διαγόρα εντός έδρας και τον ξεπέρασαν στη βαθμολογία, με τους Ροδίτες να αντιδρούν μετά το 2-0, έχοντας πιο πριν και δοκάρι, αλλά να μην καταφέρνουν να φύγουν με κάτι από τον Βόλο.

Oι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς νωρίς, καθώς μόλις στο 7ο λεπτό ο Καρδάρης έβγαλε την μπαλιά από δεξιά στα αριστερά και ο Τσιώλης κατέβασε την μπάλα και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ.

Ο Διαγόρας προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς μετά το... σοκ, με τη Νίκη να απειλεί εκ νέου στο 20' με το μακρινό σουτ του Ιορδανίδη να περνά λίγο άουτ, αλλά στο 23' οι Ροδίτες θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Κασνέτσι που μέσα από την περιοχή σούταρε με δύναμη, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και για δεύτερο γκολ, κυρίως με τον Τσιώλη και τελικά το πέτυχαν στο 44ο λεπτό. Ο Χουζούρης βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή, το πέναλτι καταλογίστηκε και ο Λούκας Γκαρσία που ανέλαβε την εκτέλεση έκανε το 2-0.

Ο Διαγόρας μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και απείλησε με την ωραία προσπάθεια του Μπουρλάκη στο 55', αλλά ο Αποστολίδης του είπε διπλό «όχι».

Ο Ντομίνγκες απείλησε για το 3-0 στο 60', αλλά ο Τσέλιος έδιωξε και δύο λεπτά αργότερα ο Ευαγγελιδάκης σέντραρε από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Μπουρλάκη και εκείνος με σουτ από κοντινή απόσταση μείωσε σε 2-1.

Οι Ροδίτες προσπάθησαν να βρουν άλλο ένα γκολ, αλλά δεν τα κατάφεραν, φεύγοντας με άδεια χέρια από τον Βόλο.

Κίτρινες: 30' Τσιώλης, 70' Αλιατίδης – 40' Παπαδόπουλος, 52' Ευαγγελιδάκης

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στάικος Βεργέτης): Aποστολίδης, Αλιατίδης, Βοσκόπουλος, Σ. Κυριακίδης, Κάρδαρης, Ντομίνγκεζ, Γκαρσία, Ιορδανίδης (72' K. Κυριακίδης), Τσιώλης (81' Βοσνιάδης), Τσιμπούκας, Μπαταγίνι.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Πέτρος Ρουτζιέρης): Τσέλιος, Παπαδόπουλος, Προβατίδης, Μανωλάκης, Χουζούρης (45' Ευαγγελιδάκης), Κασνέτσι, Αυγενικού (77' Αθανασίου), Πινιώτης (86' Γούλας), Μπουρλάκης, Γεωργίου, Πατσαρούχας.