10/04/2020
Πρωτάθλημα | Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2020 - 16:58

Απροσεξία και μερικό «ατύχημα» για Τρίκαλα στη Βέροια

Οι Θεσσαλοί έχασαν την ευκαιρία (1-1) να φύγουν με το «διπλό» από την έδρα της «Βασίλισσας του Βορρά» δεχόμενοι το γκολ της ισοφάρισης στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων

Τη νίκη μέσα από τα χέρια τους έχασαν το απόγευμα του Σαββάτου (15/2) τα Τρίκαλα καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλα 1-1 με τη Βέροια στην έδρα της.

Το παιχνίδι διεξήχθη στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστική της Football League και αφήνει πικρή γεύση στην ομάδα του Περικλή Αμανατίδη. Και αυτό διότι προηγήθηκε στο 12’ με γκολ του Σταματή ωστόσο δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του Πασά.

Και ναι μεν οι Θεσσαλοί πήγαν στους 40 βαθμούς και διατηρήθηκαν στην κορυφή της κατάταξης ωστόσο αν την Κυριακή (16/2) ο Ιωνικός κερδίσει το Αιγάλεω, θα δει τους Νικαιώτες να τους πλησιάζουν στο -3.

Η «Βασίλισσα του Βορρα» από την άλλη, που κυνήγησε λυσσασμένα το γκολ και τελικά δικαιώθηκε στο φινάλε, έφτασε τους 31 βαθμούς και διατηρεί «ζωντανές» τις ελπίδες της για άνοδο στη Σούπερ Λίγκα 2.

Η Βέροια μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι όμως στο 12’ βρέθηκε πίσω στο σκορ όταν ο Σταματής εκμεταλλεύτηκε την κάθετη πάσα του Παπαγεωργίου και με πλασέ έγραψε το 0-1. Μέχρι την ανάπαυλα δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 36’ να χάνουν διπλή ευκαιρία με Πόζογλου και Παυλίδη.

Στο  δεύτερο ημίχρονο έγινε κακό παιχνίδι, με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά. Η ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη κυκλοφορούσε τη μπάλα αλλά οι φιλοξενούμενοι, έχοντας οπισθοχωρήσει, δεν τους επέτρεπαν να γίνουν απειλητικοί. Ήταν μάλιστα εκείνοι που είχαν δύο καλές στιγμές με Ριζογιάννη (53') και Πέλκα (72') για να ακολουθήσει μία μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια με τον Κανούλα (83'). Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι πίεσαν και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων από μία απροσεξία του Οικονομόπουλου, που έκανε χέρι, κέρδισαν πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Πασάς ο οποίος ευστόχησε διαμορφώνοτας το τελικό 1-1.

Πέντα, Βεργώνης και Πασάς ήταν οι καλύτεροι της Βέροιας ενώ από πλευράς Θεσσαλών ξεχώρισαν οι Ριζογιάννης, Πέλκας και Παπαγεωργίου.

Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο για τρεις περιπτώσεις πέναλτι ωστόσο, με βάση τα ριπλέι, δεν φαίνεται να έχουν δίκιο.

Τον αγώνα διηύθυνε ο Τσέτσιλας (Γρεβενών), με βοηθούς τους Στεφούλη (Γρεβενών) και Μωϋσιάδη (Γρεβενών). Τέταρτος ήταν ο Ζαμπαλάς (Ηπείρου).

Κίτρινες: 6’ Παυλίδης, 56’ Βεργώνης, 88’ Γεωργιάδης - 24’ Σταματής, 35’ Νιάρος, 48’ Γιακουμής, 76’ Λώττας, 84’ Τσίπρας

ΒΕΡΟΙΑ (Κώστας Γεωργιάδης): Πολίτης, Γεωργιάδης, Μαραγκός, Μανιώτης, Μπλέτσας, Βεργώνης, Πολύζος (46’ Ζούρκος), Πέντα, Παυλίδης (78’ Καραγιάννης), Πόζογλου (63’ Κανούλας), Πασάς.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Γιακουμής, Σανδραβέλης, Οικονομόπουλος, Γιαννίτσης, Νιάρος, Ριζογιάννης, Πέλκας, Πελάεθ (67’ Λώττας), Τσίπρας (85’ Άλεξιτς), Παπαγεωργίου, Σταματής (78’ Τεγούσης).