25/04/2024
Γαλλία | Πέμπτη 13 Φεβρουαρίου 2020 - 00:37

Πέρασε με εξάρα η Παρί Σεν Ζερμέν

Σάρωσε εκτός έδρας την Ντιζόν με 6-1 και προκρίθηκε στους «4» του Κυπέλλου Γαλλίας * Πήρε το «εισιτήριο» και η Λυών κόντρα στη Μαρσέιγ (1-0)

Με εμφατικό τρόπο προκρίθηκε στους ημιτελικούς του Κυπέλλου Γαλλίας η Παρί Σεν Ζερμέν, διαλύοντας εκτός έδρας την Ντιζόν με 6-1 το βράδυ της Τετάρτης (12/2).

Μόλις στο 1ο λεπτό προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με αυτογκόλ του Λοτά, ισοφάρισε στο 13' ο Σουγιάρ και όλα κρίθηκαν σε 11 λεπτά, καθώς διαμορφώθηκε το 1-4 από τα γκολ του Εμπαπέ στο 44', του Τιάγκο Σίλβα στο 50' και του Σαράμπια στο 55'.

Το 1-5 ήρθε από αυτογκόλ του Κουλιμπαλί στο 86' και ο Σαράμπια έκλεισε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 90ό λεπτό τη θριαμβευτική επικράτηση της Παρί.

Το ματς της βραδιάς, πάντως, ήταν αυτό ανάμεσα σε Λυών και Μαρσέιγ, με τους «γκον» να κερδίζουν με 1-0 χάρη σε γκολ του Αουάρ στο 81' και να προκρίνονται στους «4».

Τα αποτελέσματα των «8» του Κυπέλλου Γαλλίας

Τρίτη (11/2)

Μπελφόρ - Ρεν 0-3 (23' Ραφίνια, 71' πέν. Νιανγκ, 90'+1 Σιεμπατσό)

Τετάρτη (12/2)

Ντιζόν - Παρί Σεν Ζερμέν 1-6 (13' Σουγιάρ - 1' αυτ. Λοτά, 44' Εμπαπέ, 50' Τιάγκο Σίλβα, 55', 90' Σαράμπια, 86' αυτ. Κουλιμπαλί)

Λυών - Μαρσέιγ 1-0 (81' Aουάρ)