20/04/2024
Ισπανία | Δευτέρα 10 Φεβρουαρίου 2020 - 00:28

Tεσσάρα και σταθερά πρώτη η Ρεάλ Μαδρίτης

Νίκησε εκτός έδρας την Οσασούνα με 4-1 και κράτησε το +3 από την Μπαρτσελόνα, που κέρδισε την Μπέτις (2-3)

Στο Κύπελλο Ισπανίας αποκλείστηκαν, αλλά στην Πριμέρα Ντιβιθιόν συνέχισαν νικηφόρα την Κυριακή (9/2) η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μπαρτσελόνα.

Η «βασίλισσα» πήρε εμφατικό διπλό με 4-1 κόντρα στην Οσασούνα και με 52 βαθμούς σε 23 αγωνιστικές διατηρείται στην κορυφή, με τον Ουνάι Γκαρθία να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους στο 14', για να το γυρίσουν το ματς οι «μερένχες» πριν ολοκληρωθεί το α' ημίχρονο χάρη στα γκολ του Ίσκο στο 33' και του Σέρχιο Ράμος στο 38'.

Ο Λούκας Βάθκεθ στο 84' και ο Γιόβιτς στο 90'+2 έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ρεάλ, με τους Καταλανούς από την πλευρά τους να έχουν πιο δύσκολο έργο ενάντια στην Μπέτις, αλλά να κερδίζουν εντέλει με 3-2, φτάνοντας τους 49 βαθμούς.

Ο Κανάλες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 6' έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, ισοφάρισε ο Ντε Γιονγκ τρία λεπτά αργότερα, ο Φεκίρ στο 26' έγραψε το 2-1, ο Μπουσκέτς στο 45'+3 έφερε ξανά την αναμέτρηση στα ίσα, με τον Λενγκλέ στο 72ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Στο ντέρμπι των Βάσκων η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε με 2-1 της Αθλέτικ Μπιλμπάο, ενω με το ίδιο σκορ κέρδισε η Θέλτα τη Σεβίλλη.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

Παρασκευή (7/2)

Αλαβές - Έιμπαρ 2-1 (46' Λούκας, 66' Μπερκ - 83' Ορεγιάνα)

Σάββατο (8/2)

Λεβάντε - Λεγκανές 2-0 (20' Ροσίνα, 28' Μαρτί)

Χετάφε - Βαλένθια 3-0 (58', 67' Μολίνα, 87' Μάτα)

Βαγιαδολίδ - Βιγιαρεάλ 1-1 (15' Αλκαράθ 54' Μορένο)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Γρανάδα 1-0 (6' Κορέα)

Κυριακή (9/2)

Εσπανιόλ - Μαγιόρκα 1-0 (58' Ντε Τομάς)

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-1 (65' Πόρτου, 83' Ίσακ - 71' Ινιάκι Γουίλιαμς)

Οσασούνα - Ρεάλ Μαδρίτης 1-4 (14' Ουνάι Γκαρθία - 33' Ίσκο, 38' Ράμος, 85' Βάθκεθ, 90'+2 Γιόβιτς)

Θέλτα - Σεβίλλη 2-1 (78' Άσπας, 90'+1 Σίστο - 23' Ελ Νεσίρι)

Μπέτις - Μπαρτσελόνα 2-3 (6' πέν. Κανάλες, 26' Φεκίρ - 9' Ντε Γιονγκ, 45'+3 Μπουσκέτς, 72' Λενγκλέ)