29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2020 - 16:51

Σαρωτικός και εξάσφαιρος ο ΠΑΣ Γιάννινα

Οι πρωτοπόροι της Σούπερ Λίγκας 2 πήραν επιβλητικό διπλό με 6-1 κόντρα στον αδύναμο Απόλλωνα Πόντου

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε ο ΠΑΣ Γιάννινα την Κυριακή (9/2), συντρίβοντας με 6-1 τον Απόλλωνα Πόντου στο γήπεδο της Νέας Τρίγλιας.

Έτσι, οι πρωτοπόροι της Σούπερ Λίγκας 2 με 37 βαθμούς παρέμειναν στο +4 από τον Απόλλωνα Σμύρνης, με τους αδύναμους «κοκκινόμαυρους» από την πλευρά τους να διατηρούνται στο -3 με τη 15η ήττα τους σε 16 αγωνιστικές.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, στο 5' ο Ξύδας έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στο 15' ο Μπουκουβάλας από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα μετά από σέντρα του Κρίζμαν.

Οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί και στο 27' ο Τσιάτας με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Χουτεσιώτη, που ήταν εκτός εστίας, ανοίγοντας το σκορ.

Ο ΠΑΣ έψαξε άμεσα το γκολ της ισοφάρισης, αλλά στο 34' ο Μαλέσιος εξουδετέρωσε το γυριστό σουτ του Κρίζμαν από τη μικρή περιοχή, ενώ στο 44ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νικολιά έκανε την κεφαλιά ο Γώγος, η μπάλα αποκρούστηκε από τους αμυντικούς του Απόλλωνα σχεδόν στη γραμμή του τέρματος, για να κάνει το σουτ ο Γώγος υπό πίεση και να απομακρύνουν ξανά τον κίνδυνο οι αμυνόμενοι.

Στο β' ημίχρονο μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή οι παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη και τα κατάφεραν με συνοπτικές διαδικασίες, φτάνοντας τελικά και σε θριαμβευτική επικράτηση.

Στο 52', λοιπόν, ο Λεό ισοφάρισε με πλασέ μετά από κεφαλιά-πάσα του Παμλίδη και δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης βρήκε ξανά δίχτυα, ολοκληρώνοντας τη συνεργασία του Ελευθεριάδη με τον Κρίζμαν.

Ο τελευταίος σκόραρε στο 59', εκμεταλλευόμενος λάθος του Τουρσίδη και γράφοντας το 1-3 με πλασέ, για να έρθει και το τέταρτο γκολ του ΠΑΣ στο 65', με τον Κρίζμαν να σουτάρει, τον Μαλέσιο να διώχνει προσωρινά και τον Ελευθεριάδη στην επαναφορά να χρίζεται με τη σειρά του σκόρερ.

Το 1-5 διαμόρφωσε στο 79' ο Κρίζμαν με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς με κεφαλιά ύστερα από ασίστ του Ελευθεριάδη, ενώ στο 89' έφτασε και στο χατ τρικ ο Κροάτης επιθετικός, αξιοποιώντας σημαντικό λάθος του γκολκίπερ Μαλέσιου και διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μελτζανίδης του Συνδέσμου Ημαθίας με βοηθούς από τον ίδιο Σύνδεσμο τους Γιάντση και Παπαδάκη.

Κίτρινες: 29' Παμλίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Μαλέσιος, Δαλιανόπουλος, Φράγκος (67' Aναστασιάδης), Τουρσίδης (80' Γιαννακόπουλος), Αμαραντίδης, Καλογέρης, Τσουμάνης, Χριστοδούλου, Τσιάτας (72' Νάστο), Χατζηκωνσταντίνου, Χατζηαθανασίου.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Οικονομόπουλος (46' Ελευθεριάδης), Μπουκουβάλας, Σκόνδρας, Γώγος, Σιόντης, Κάστρο, Νικολιάς, Ξύδας (27' λ. τρ. Παμλίδης), Λεό (72' Νάουμετς), Κρίζμαν.

Πηγή ΦΩΤΟ: super-fm