Πρωτάθλημα | Τρίτη 28 Ιανουαρίου 2020 - 13:53

Η «γιούχα» στην Τούμπα, ο «ατάιστος» Ελ Αραμπί και το τείχος του Καρέρα

Η επόμενη μέρα μιας 21ης αγωνιστικής της Superleague η οποία θα ξεχαστεί γρήγορα * Γράφει ο Σταύρος Κουράκος

Σίγουρα μετά από τα γεγονότα που αφορούν την υπόθεση πολυιδιοκτησίας σε ΠΑΟΚ και Ξάνθη, λίγοι ασχολούνται με την αγωνιστική δράση στην Superleague. Η υπόθεση θα τραβήξει χρονικά και είναι λογικό να επηρεάσει και το αγωνιστικό πλαίσιο στο οποίοι κινούνται οι ομάδες.

Κάτι που σε πρώτο χρόνο φάνηκε χθες στη Τούμπα, αφού κατά την διάρκεια του αγώνα του ΠΑΟΚ με τον Βόλο, ανακοινώθηκε η απόφαση της ΕΕΑ, μεταμορφώνοντας τον αγώνα σε ένα πρώτο συλλαλητήριο, γιατί είναι βέβαιο ότι θα ακολουθήσουν και άλλα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αγνώριστος, ασύνδετος στην μεσαία γραμμή, χωρίς «όρεξη» για να κάνει παιχνίδι και χωρίς φρεσκάδα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Βόλος είχε κατοχή μπάλας 65% στο πρώτο 25λεπτο του αγώνα, αλλάζοντας εύκολα πάσες στο κέντρο και «τρώγοντας» χρόνο, αφού στόχος των φιλοξενούμενων ήταν να δεχθούν μία ήττα με χαμηλό σκορ και το κατάφεραν. Ο ΠΑΟΚ σκόραρε και πάλι από την άσπρη βούλα του πέναλτι, έχοντας ουσιαστικά 3-4 αξιοσημείωτες τελικές προσπάθειες στο ματς, κάτι που ανάγκασε τους φίλους του δικεφάλου του Βορρά, οι οποίοι ασχολήθηκαν με τις εξελίξεις στο δικαστικό μέτωπο, να ξεσπάσουν σε «γιούχα» με το τέλος του ματς, κάτι που γίνεται για πρώτη φορά φέτος και θα πρέπει να αποτελέσει «καμπανάκι» για τον Αμπελ Φερέϊρα και τους παίκτες του.

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας, όμως τώρα πάει στο ΟΑΚΑ για να παίξει με τον Παναθηναϊκό, τον οποίο δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε στο ματς της Θεσσαλονίκης. Και φυσικά τώρα ο ΠΑΟ διανύει ακόμα καλύτερη αγωνιστική περίοδο, κάτι που μεγαλώνει τις πιθανότητές του για να πάρει αποτέλεσμα από τον πρωταθλητή της περσινής σεζόν.

Για τον Ολυμπιακό, υπήρξε δυσαρέσκεια για το ισόπαλο 0-0 του ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ και είναι λογικό. Οι ερυθρόλευκοι πήγαν για να πάρουν το διπλό, αλλά ουσιαστικά με την τακτική του Πέδρο Μαρτίνς μέχρι το 65’, έπαιξαν πιο πολύ για το «Χ». Ο Ολυμπιακός δεν είχε τις επιθετικές βλέψεις που θα μπορούσαν να του φέρουν το γκολ, ασχέτως και αν στο ξεκίνημα του ματς Μασούρας και Μπουχαλάκης έχασαν εκπληκτικές ευκαιρίες. Αυτές ουσιαστικά οφείλονταν στην χρησιμοποίηση του Σιμάνσκι από τον Καρέρα, κάτι που έσπευσε να διορθώσει ο Ιταλός μόλις στο 30’, βάζοντας τον Ολιβέϊρα στην θέση του και αλλάζοντας τον σχηματισμό της ομάδας του. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός δεν έκανε ούτε φάση, με εξαίρεση το δοκάρι του Γκιγιέρμε, το οποίο προήλθε από στημένη μπάλα. Ο Ελ Αραμπί δεν πήρε ούτε μία μπαλιά (με εξαίρεση μία δυνατή σέντρα του Μασούρα στο 9’ όταν έκανε την προβολή αλλά δεν βρήκε μπάλα). Πρέπει να είναι το μοναδικό ματς στο οποίο είχε μόλις 1 σουτ, σε 96 λεπτά συμμετοχής.

Η είσοδος του Φορτούνη, μόλις για τα 6 λεπτά των καθυστερήσεων, έδωσε άλλη πνοή στην ομάδα, με τον αρχηγό να φτάνει τις 4 πάσες, την ίδια ώρα που ο Γκιγιέρμε τελείωσε το ματς με 5 πάσες! Στον Ολυμπιακό έλειπαν οι ενέργειες του Ποντένσε, αλλά και του «εγκλωβισμένου» Βαλμπουενά. Εξάλλου είμαι της άποψης ότι με το σύστημα που έχεις παίξει κόντρα σε Μπάγερν και Τότεναμ, δηλαδή με 3 αμυντικά χαφ, δεν μπορείς να το παίζεις και στην Ελλάδα. Δίνεις παραπάνω αξία στους αντιπάλους και το επωφελούνται.

Τώρα για την ΑΕΚ, τα πράγματα είναι απλά. Κατέβηκε με προσανατολισμό να μην χάσει και το κατάφερε. Η ισοπαλία για την Ενωση κόντρα στον Ολυμπιακό είναι επιτυχημένο αποτέλεσμα, στην κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι κιτρινόμαυροι, με αυξομειώσεις στην απόδοσή τους και συνεχόμενα σκαμπανεβάσματα. Ο Καρέρα προσπαθεί να μαζέψει τα προβλήματα που είχε η ΑΕΚ στην αμυντική της λειτουργία και φαίνεται σταδιακά να το καταφέρνει. Αλλωστε το γεγονός ότι ο Ελ Αραμπί δεν είχε ούτε ευκαιρία στο ντέρμπι, πιστώνεται και στην δουλειά που έκαναν οι αμυντικοί της ΑΕΚ.

Κατά τα άλλα, ο Αρης έδωσε δικαιώματα με την ήττα στο Αγρίνιο, ο Ατρόμητος απέδειξε ότι δεν έχει συνοχή στο παιχνίδι του, ενώ ο Πανιώνιος ελπίζει πλέον σε υποβιβασμό της Ξάνθης και του ΠΑΟΚ για να την γλυτώσει.