24/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 27 Ιανουαρίου 2020 - 16:22

Έκανε πάρτι στην Κέρκυρα ο Λεβαδειακός

Οι «Βοιωτοί» πανηγύρισαν επιβλητική νίκη με 4-0 σε βάρος των Φαιάκων

Το εμπόδιο της Κέρκυρας αποδείχθηκε πολύ χαμηλό για τον Λεβαδειακό. Οι Βοιωτοί δεν δυσκολεύτηκαν τη Δευτέρα (27/1) απέναντι στην ουραγό της Σούπερ Λίγκας 2 και πήραν επιβλητική νίκη με 4-0 στο νησί, συνεχίζοντας να στοχεύουν ψηλά.

Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου ήταν έτσι κι αλλιώς φαβορί απέναντι στους Φαίακες των χιλίων προβλημάτων και το απέδειξε και στο χορτάρι. Οι Βοιωτοί απείλησαν αρχικά κυρίως με στημένες φάσεις, με τους γηπεδούχους να έχουν από την πλευρά τους μια καλή στιγμή με τον Μίσκου στο 28ο λεπτό, αλλά η εκτέλεση φάουλ του κατέληξε άουτ.

Στο 41ο λεπτό, τελικά ο Λεβαδειακός άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Μάντζιου έπειτα από κεφαλιά που εκτέλεσε ο Βήχος.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, στο 48', η Κέρκυρα διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, αλλά στη συνέχεια ήρθε η... κατρακύλα.

Ο Άνγκουα διπλασίασε με κεφαλιά τα τέρματα της ομάδας του έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βήχου στο 51ο λεπτό και ο δημιουργός έγινε στο 63' σκόρερ, αφού ο Βήχος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, «σφραγίζοντας» ουσιαστικά τη νίκη.

Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Πολέτο στο 85ο λεπτό, σκοράροντας έπειτα από πάσα του Συμελίδη για το 4-0.

Μάλιστα, το σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμα μεγαλύτερο, αλλά ο Παγκράτης αποσόβησε τον κίνδυνο στο 89' σε εκτέλεση κόρνερ του Βήχου, με το 4-0 να διατηρείται μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής ήταν ο Θωμάς Μαυρίδης (Πέλλας), με βοηθούς τους Χρήστο Δεμερτζή (Πέλλας) και Γιώργο Χριστοδούλου (Ημαθίας), ενώ 4ος ήταν ο Χαράλαμπος Αθανασίου (Άρτας).

ΚΕΡΚΥΡΑ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παγκράτης, Πέδρο Ραφαέλ, Νικολούδης, Μίσκου, Λεπενιώτης, Βλάχος, Τσάνης, Κ.Π Γεωργακόπουλος, Γκίτσης, Παναγιωτίδης, Γκασίδης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάγιτς, Άνγκουα (73' Παντελιάδης), Βήχος, Λιάγκας, Κονέ (65' Νίκας), Μεχία, Συμελίδης, Μάντζιος (64' Πολέτο), Ιωαννίδης, Καραχάλιος, Εν' Νομό.