24/02/2020
Πρωτάθλημα | Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2020 - 19:33

Άλωσε το «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης» ο Ασπρόπυργος

Η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα υπέταξε με 2-0 το Αιγάλεω * Χαμένο πέναλτι για το «Σίτι»

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πήρε την Κυριακή (26/1) ο Ασπρόπυργος καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 του Αιγάλεω στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Football League.

Η ομάδα της δυτικής Αττικής αγωνίστηκε χωρίς άγχος στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης» και με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο κατέκτησε το τρίποντο, βγαίνοντας εκτός επικίνδυνης ζώνης.

Το Αιγάλεω από την πλευρά του, παρέμεινε χωρίς νίκη για τρίτο σερί παιχνίδι, και πλέον βλέπει τον κλοιό να σφίγγει απέχοντας μόλις έναν βαθμό από τις θέσεις του υποβιβασμού.

Ο Ασπρόπυργος πήρε... κεφάλι στο σκορ στο 20' με τον Γκατσολάρι να εκμεταλλεύεται την πάσα του Ζγκούρι και να σκοράρει. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 32' με τον Τσίτσαρη ενώ στο 41' δέχθηκαν και δεύτερο γκολ. Ο Ζώνας κέρδισε πέναλτι, ο Γκατσολάρι αστόχησε από την άσπρη βούλα αλλά στην επαναφορά ο Φράγκος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το «Σίτι» βγήκε μπροστά, είχε τις καλές του στιγμές αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Συγκεκριμένα, στο 56' ο Γκίνης απέκρουσε πέναλτι του Τσιλιγγίρη, για να ακολουθήσει διπλή χαμένη ευκαιρία ξανά με πρωταγωνιστή τον Τσιλιγγίρη αλλά και τον Μακρυγιάννη.

Διαιτητής ήταν ο Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας), με βοηθούς τους Τσιλίκα (Αιτωλοακαρνανίας) και Πετρίδη (Χίου). Τέταρτος ήταν ο Φωστέρης (Ανατολικής Αττικής).

ΑΙΓΑΛΕΩ (Θωμάς Γράφας): Σικαλιάς, Συριόπουλος, Παπανικόλας, Σπυρόπουλος, Τσιλιγκίρης, Σταματάκης, Κάπος, Ντιαλό, Τσίτσαρης (69' Μαγκάκης), Μαρκολίνο (51' Γουερέ), Μακρυγιάννης.

ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκίνης, Φιλίποβιτς, Ζώνας, Ζγκούρη, Σρέκοβιτς, Φράγκος (85' Νικολακάκης), Σταγάκης, Κόσεβ, Κάκκο (70' Νικολάου), Μπαξεβάνος, Γκατσολάρι (75' Πολέτο).