24/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2020 - 21:35

Το έκανε… εύκολο ο Κουμπαράκης για τον Παναθηναϊκό!

Με ανύπαρκτη απευθείας κόκκινη του Κιβρακίδη ο διαιτητής άφησε με δέκα παίκτες από το 32’ τον Ατρόμητο και οι «πράσινοι» τελικά νίκησαν με 3-0 στο ΟΑΚΑ

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας 1 πέτυχε το βράδυ της Τετάρτης (22/1) ο Παναθηναϊκός ο οποίος επιβλήθηκε με 3-0 του Ατρόμητου για την 20η αγωνιστική.

Το 3-0 φαίνεται εύκολο, αλλά δεν ήταν και αυτό έχει να κάνει με την ομάδα του Ατρομήτου η οποία αδικήθηκε κατάφωρα στο πρώτο ημίχρονο και με το ματς στο 1-0 με την αποβολή-εφεύρεση του Κιβρακίδη από τον Κουμπαράκη

Έτσι η απόφαση αυτή και έκανε εύκολο το έργο των «πράσινων» στη συνέχεια και επηρέασε την εξέλιξη της αναμέτρησης, καθώς ήταν δύσκολο για τους Περιστεριώτες η ανατροπή των δεδομένων με δέκα παίκτες και με το σκορ εις βάρος τους.

Σίγουρα δεν μπορούμε να ξέρουμε και δεν θα μάθουμε ποτέ πως θα ήταν η συνέχεια του αγώνα με 11 παίκτες και για τις δύο ομάδες και με το σκορ στο «εύθραυστο» 1-0, αλλά σίγουρα η άδικη αποβολή, το μαρκάρισμα του Κιβρακίδη είναι κίτρινη, επηρέασε το ματς.

Έτσι όπως είπαμε έγινε εύκολο και το έργο της ομάδας του Δώνη για τους τρεις βαθμούς με τους οποίους ανέβηκε στους 31 και εδραιώνεται στην 4η θέση, ενώ ο Ατρόμητος έχασε έδαφος για την εξάδα καθώς παρέμεινε στους 26 πόντους.

Αγωνιστικά, το «τριφύλλι» ήταν ανώτερο και είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο έκανε την καλύτερη του εμφάνιση, μετά το δεύτερο ημίχρονο στο ίδιο γήπεδο με την ΑΕΚ και την επική ανατροπή τότε από 0-2 σε 3-2. Βέβαια ρόλο έπαιξε και το γρήγορο γκολ του Κουρμπέλη που «έλυσε» τα πόδια των παικτών των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» δεν μπήκαν το ίδιο δυνατά, όμως ουσιαστικά «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη με το δεύτερο γκολ που πέτυχε ο Σένκεφελντ, πριν πετύχουν και το 3-0 με τον Περέα.

Νωρίς νωρίς το προβάδισμα του Παναθηναϊκού καθώς μόλις στο 4’ ο Κουρμπέλης με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το 1-0 για την ομάδα του, ένα γκολ κρίσιμο για τη συνέχεια καθώς ήταν αυτό που ζητούσαν οι γηπεδούχοι, το γρήγορο τέρμα.

Στο 7’ ο Χατζηγιοβάνης έκλεψε τη μπάλα από λάθος του Κιβρακίδη, όμως στο σουτ που έκανε από πλάγια αριστερά, ο Μέγερι έδιωξε με δυσκολία. Ο Ούγγρος πορτιέρο έσωσε την ομάδα του και ένα λεπτό μετά στο τετ-α-τετ με τον Μακέντα, διώχνοντας τη μπάλα με τα πόδια.

Οι «πράσινοι» είχαν την υπεροχή και την κατοχή φτάνοντας με ευκολία στην περιοχή του Ατρόμητου αλλά τα συνεχόμενα κόρνερ που κέρδισαν αλλά και τα φάουλ δεν έφεραν αποτέλεσμα καθώς είτε «καθάριζε» ο Μέγερι, είτε οι αμυντικοί με πρωτεργάτη τον Γούτα που ηγείτο στα μετόπισθεν.

Μετά το εκρηκτικό τέταρτο του Παναθηναϊκού, ο Ατρόμητος ισορρόπησε το ματς, παρότι οι «πράσινοι» σκόραραν στο 27’ με τακουνάκι του Μακέντα, ένα γκολ που σωστά δεν μέτρησε λόγω φάουλ που έκανε ο Ινσούα στον Χαρίση στην αρχή της φάσης. Μία φάση η οποία εξετάστηκε από το VAR.

Και φτάνουμε στο 32’ όταν ο Κουμπαράκης έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Κιβρακίδη σε μαρκάρισμα του στον Δώνη. Σε μία φάση όπου όντως υπάρχει παράβαση από τον πλάγιο μπακ του Ατρόμητου, αλλά το μαρκάρισμα ήταν για κίτρινη κάρτα και όχι για κόκκινη. Μάλιστα ο ρέφερι αρχικά έδειξε κίτρινη και μέσω VAR έδειξε κόκκινη.

Το έργο του Ατρόμητου έγινε δύσκολο, με την ομάδα του Παντελίδη να έχει την πρώτη της τελική πάντως πριν το ημίχρονο με την κεφαλιά του Μανούσου από την σέντρα του Γκάλο να περνά πάνω από τα δοκάρια του Διούδη, ενώ στο 40’ είχε προηγηθεί η κεφαλιά του Χατζηγιοβάνη που επίσης πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» δεν μπήκαν με το γκάζι πατημένο όπως στο πρώτο ημίχρονο, με τους Γούτα, Μέγερι πάντως να «σκουπίζουν» οποιαδήποτε υποψία φάσης πήγαινε να δημιουργηθεί. Μάλιστα η πρώτη τελική ανήκε στον Ατρόμητο με το σουτ του Γκάλο από τον άξονα που πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 66’ και από στατική φάση το «τριφύλλι» θα βρει δεύτερο γκολ όταν ο Ζαχίντ με εκτέλεση φάουλ θα βρει τον Σένκεφελντ και ο Ολλανδός στόπερ με κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μέγερι κάνοντας το 2-0 και διώχνοντας κάθε άγχος που μπορεί να υπήρχε στην αναμέτρηση.

Ο Περέα που πέρασε στο ματς ως αλλαγή, θα απειλήσει στο 72’ με τακουνάκι μετά από γύρισμα του Γιόχανσον από τα δεξιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Κολομβιανός φορ τέσσερα λεπτά μετά πέτυχε εύκολα από κοντά το 3-0 δεχόμενος την ασίστ του Μακέντα από τα δεξιά.

Ο Ιταλός στράικερ στο 78’ παραλίγο να βάλει και εκείνος το όνομα του στους σκόρερ όμως πάνω στη γραμμή ο Καχίλα αποσόβησε το τέταρτο τέρμα. Ο φορ του Παναθηναϊκού έχασε ακόμα μία ευκαιρία να χριστεί σκόρερ στο 89’ με σουτ από το ύψος της περιοχής και τον Μέγερι να του λέει πάλι «όχι».

Κορυφαίοι από πλευράς Παναθηναϊκού ήταν οι Ζαχίντ, Μακέντα, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Δώνης, ενώ για τον Ατρόμητο σίγουρα οι Μέγερι, Γούτας ήταν από τους καλύτερους «καθαρίζοντας» ότι μπορούσαν πίσω. Καλό παιχνίδι έκαναν και οι Καχίλα, Μάντσον.

Κίτρινες: 79’ Κατράνης

Κόκκινη: 32’ Κιβρακίδης

Διαιτητής: Κουμπαράκης (Θράκης), Βοηθοί: Μεϊντάνας (Αχαΐας), Χατζηνάκος (Δράμας), 4ος: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), VAR: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), AVAR: Βρέσκας (Πιερίας).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Ανουάρ (46’ Νάγκι), Ζαχίντ (68’ Περέα), Χατζηγιοβάνης (70’ Κολοβός), Μακέντα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μέγερι, Κιβρακίδης, Καχίλα, Γούτας, Κατράνης, Μάντσον, Χαρίσης (46’ Μπουσούλατζιτς), Ανδρούτσος (41’ Γκάλο), Μανούσος (73’ Ούμπιντες), Βέλλιος, Ενσικουλού.