29/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2020 - 19:14

Χωρίς δυσκολίες η ΑΕΚ στον Βόλο

Εύκολα και απλά η «Ένωση», 3-1 τους νεοφώτιστους στο Πανθεσσαλικό

Αρκετά εύκολο έργο είχε η ΑΕΚ στο παιχνίδι της Τετάρτης (22/1) με αντίπαλο τον Βόλο τον οποίο και νίκησε με 3-1, για την 20ή αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν μία ολοκληρωμένη εμφάνιση στο γήπεδο της Μαγνησίας και έφτασαν εύκολα στους τρεις βαθμούς καθώς πέρα από τα τρία τέρματα είχαν και ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ.

Η «Ένωση» ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς με 0-2, ενώ το γρήγορο 0-3 απλούστευσε και άλλο την υπόθεση νίκη για την ομάδα του Μάσιμο Καρέρα η οποία παραμένει στην 3η θέση, έχοντας πλέον 37 βαθμούς.

Ο Βόλος δεν απείλησε καθόλου τους Αθηναίους και ίσως έκανε τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση, γλιτώνοντας τα περισσότερα τέρματα, μειώνοντας απλά σε 3-1. Η ομάδα του Γκαγιέγκο έμεινε στους 22 πόντους και μακριά από την εξάδα.

Αρκετά καλύτερη η ΑΕΚ τόσο στο πρώτο 45λεπτο, όσο και στο δεύτερο και χάρις στο γρήγορο 2-0 του πρώτου μέρους, είχε βάλει τις βάσεις νίκης. Στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε γρήγορα σε τρίτο τέρμα και παρότι το ματς είχε χάσει λίγο το ρυθμό του, ο «Δικέφαλος» έφτασε κοντά και σε τέταρτο τέρμα. Πριν δεχτεί το γκολ των γηπεδούχων για το τελικό 1-3.

Αφού στο 7’ το σουτ του Σιμάνσκι πέρασε άουτ, δύο λεπτά αργότερα οι «κιτρινόμαυροι» πήραν το προβάδισμα όταν ο Λόπες εκτέλεσε κόρνερ και ο αμαρκάριστος Οικονόμου με ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η ΑΕΚ με το 0-1 υπέρ της συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έτσι στο 26’ έφτασε και σε δεύτερο γκολ όταν ο Κλωναρίδης σέντραρε από τα αριστερά, ο Φεράρι δεν μπόρεσε να απομακρύνει σωστά στη μπάλα, η οποία έφτασε στον Αλμπάνη που δεν άφησε αναξιοποίητο το δώρο του αμυντικού του Βόλου κάνοντας με πλασέ το 0-2.

Ήταν τόσο κακός ο Βόλος που ο προπονητής του στο 27’ έκανε αλλαγή τον Κανταμούρο και πέρασε στο ματς τον Οικονόμου, με τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει στη συνέχεια και τους «κιτρινόμαυρους» να φτάνουν κοντά στο 0-3, αλλά ο Γκαραβέλης έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Αλμπάνη από τον άξονα.

Στο δεύτερο 45λεπτο η ΑΕΚ θα φτάσει και σε τρίτο γκολ στο 62’ όταν σε ιδανική επίθεση ο Σιμάνσκι πάσαρε στον Λόπες, αυτός έκανε το γύρισμα στην περιοχή, εκεί που καραδοκούσε ο Κλωναρίδης, ο οποίος από κοντά έκανε το 0-3 με το ματς να αποκτά πλέον τυπική διαδικασία.

Η «Ένωση» συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 64’ ο Σιμάνσκι με ασίστ πάρε βάλε στον Ντέλετιτς εκείνος έστειλε τη μπάλα άουτ από κοντά, ενώ στο 67’ ο Σέρβος με ωραία ατομική προσπάθεια απέφυγε τον Οικονόμου και με συρτό σουτ, είδε τη μπάλα να περνά επίσης άουτ.

Στο 75’ ο Αλμπάνης με ωραία προσωπική ενέργεια θα πασάρει στον Σιμάνσκι αλλά ο τελευταίος από το ύψος του πέναλτι θα στείλει τη μπάλα άουτ, ενώ την ίδια τύχη θα έχει δύο λεπτά αργότερα και η κεφαλιά του Σιμόες στο δεύτερο δοκάρι μετά τη σέντρα του Λόπες.

Και αφού δεν έγινε το 0-4 στο 86’ με πρωταγωνιστή τον Αλμπάνη, ο Βόλος μείωσε στο 89’ στο τελικό 1-3 με την κεφαλιά του Γκουαροτσένα, μετά την σέντρα του Δημόπουλου από τα αριστερά.

Κορυφαίοι για την ΑΕΚ ήταν ο νεοαποκτηθείς Σιμάνσκι, αλλά και οι Αλμπάνης, Σιμόες, Οικονόμου, ενώ για το Βόλο προσπάθησαν περισσότερο οι Γκουαροτσένα και Ντεντάκης.

Κίτρινες: 44’ Ζοάο, 63΄ Οικονόμου, 85’ Διαμαντής – 21’ Βράνιες, 84’ Σβάρνας

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων), Βοηθοί: Κούλα Χασάν (Ξάνθης), Σινιοράκης (Χανίων), 4ος: Κουτσιαύτης (Άρτας), VAR: Τζοβάρας (Φθιώτιδας), AVAR: Χριστακόγλου (Χαλκιδικής).

ΒΟΛΟΣ (Αλμπέρτο Γκαγιέγκο): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Φεράρι (66’ Γέντρισεκ), Κανταμούρο (27’ Οικονόμου), Διαμαντής, Δημόπουλος, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης, Ζοάο (46’ Τόρες), Γκουαροτσένα, Μουνίθ.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Βράνιες (81’ Βασιλαντωνόπουλος), Οικονόμου, Σβάρνας, Μπακάκης, Λόπες, Σιμόες, Σαμπανάζοβιτς, Σιμάνσκι (79’ Μπότος), Αλμπάνης, Κλωναρίδης (62’ Ντέλετιτς).