19/03/2024
Πόλο | Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2020 - 22:18

«Έσβησε» και έχασε η Εθνική ομάδα πόλο Γυναικών

Οι Ελληνίδες παίκτριες έδειξαν ανταγωνιστικό πρόσωπο για ένα ημίχρονο κόντρα στη Ρωσία, αλλά στη συνέχεια… παραδόθηκαν και ηττήθηκαν με 12-7 * Με Ισπανία στους «8» του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος

Πάλεψε, αλλά έχασε… Με ήττα ολοκλήρωσε την Κυριακή (19/1) τις υποχρεώσεις της στον όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Βουδαπέστης η Εθνική ομάδα πόλο Γυναικών, χάνοντας με 12-7 από τη Ρωσία, στο πλαίσιο της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής.

Η Ελλάδα τερμάτισε τρίτη στον όμιλο της και θα αντιμετωπίσει την Τρίτη (21/1) την Ισπανία, στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Η Εθνική ομάδα ήταν σοβαρή για ένα ημίχρονο κόντρα στις Ρωσίδες, αλλά… έσβησε στο δεύτερο και μοιραία ηττήθηκε.

Το πρώτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 3-1 υπέρ των Ελληνίδων, οι οποίες ήταν μπροστά στο σκορ με 6-5 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στη συνέχεια όμως οι Ρωσίδες έτρεξαν ένα επί μέρους 7-1, παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης, με το τελικό 12-7 υπέρ τους να έρχεται απολύτως φυσιολογικά.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Ελλάδα σημείωσε μόλις 1 τέρμα στα δύο τελευταία οκτάλεπτα, δείγμα του ότι έχασε την αυτοσυγκέντρωση της.

Τσουκαλά και Ξενάκη είχαν από δύο τέρματα για την Ελλάδα, ενώ για τη Ρωσία οι Προκοφίεβα και Γκορμπουνόβα είχαν από τρία τέρματα έκαστη.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-4, 0-3, 1-4

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Μορφέσης): Χ. Διαμαντοπούλου, Τσουκαλά 2, Β. Διαμαντοπούλου, Ελευθεριάδου 1, Μ. Πλευρίτου, Αβραμίδου 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Μπενέκου, Κώτσια, Νίνου 1, Ε. Πλευρίτου, Ξενάκη 2, Σταματοπούλου

ΡΩΣΙΑ (Αλεξάντρ Γκαϊντούκοφ): Οστιούκχινα, Μπερνσέβα 1, Προκοφίεβα 3, Καρίμοβα 2, Μπορισόβα 1, Γκορμπουνόβα 3, Σερχατόβα 1, Σιμάνοβιτς, Τιμοφέεβα, Σομπόλεβα, Ιβάνοβα 1, Φεντότοβα, Καρνάουχ