25/02/2020
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2020 - 20:37

Διπλό… τετράδας για τον Διαγόρα

Οι Ροδίτες νίκησαν εκτός έδρας με 2-1 τον Θεσπρωτό

Στην 4η θέση της Football League βρίσκεται από την Κυριακή (19/1) ο Διαγόρας, ο οποίος επιβλήθηκε έκτος έδρας με 2-1 του Θεσπρωτού, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της τρίτης κατηγορίας.

Ο «Γηραιός» ήταν πιο… κυνικός, με την ομάδα της Ηγουμενίτσας να πραγματοποιεί καλή εμφάνιση, αλλά να μην καταφέρνει να μετουσιώσει σε γκολ τις αρκετές ευκαιρίες που βρήκε.

Μόλις στο 9’ ο Σερβιλάκης βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ του κόντραρε στα σώματα και η μπάλα πέρασε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν ξανά σε θέση για γκολ στο 20’ με τον Ντάλα Κόστα, ωστόσο για άλλη μία φορά οι αμυνόμενοι πρόλαβαν και… πήραν την μπουκιά από το στόμα του παίκτη των γηπεδούχων.

Ο ίδιος παίκτης βρέθηκε εκ νέου σε πλεονεκτική θέση στο 22’, αλλά σούταρε ψηλά άουτ, ενώ στο 38’ υποδέχτηκε σέντρα του Δημήτρουλα, αλλά η κεφαλιά του ήταν… εύκολη υπόθεση για τον Τσέλιο.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Θεσπρωτό να έχει τις προϋποθέσεις για γκολ, αλλά να τα… χαλάει στην τελική προσπάθεια.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν κόντρα στη ροή του ματς το προβάδισμα στο 59’ όταν ο Μπαρμπαρούσης… ξεχύθηκε στο ανοιχτό γήπεδο και σούταρε στο κάθετο δοκάρι, αλλά στην επαναφορά ο Γλυνός… έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Ο σκόρερ όμως δε σταμάτησε εκεί και μόλις έξι λεπτά αργότερα έκανε και το 0-2, διώχνοντας τις… ανησυχίες για την ομάδα του. Ο Γλυνός εκτέλεσε απευθείας φάουλ από τον άξονα, στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας του Κωνσταντάκου, «κλειδώνοντας» με αυτόν τον όμορφο τρόπο το θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα του.

Η ομάδα του Ρότσα όμως δεν το έβαλε κάτω και έβγαλε αντίδραση στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, ασκώντας ασφυκτική πίεση στους φιλοξενούμενους. Αρχικά κατάφερε να μειώσει σε 1-2 στο 70’ με κεφαλιά του Μπίκα, ενώ μόλις τρία λεπτά αργότερα έφτασε πολύ κοντά στο 2-2 με νέα κεφαλιά του Κολλά έπειτα από σέντρα του Κωνσταντίνου, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 85’ ο Κολλάς βρέθηκε ξανά κοντά στην ισοφάριση με νέα κεφαλιά, όμως ο Τσέλιος με εντυπωσιακή… εκτίναξη, κράτησε το 1-2. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κολλάς απείλησε ξανά με κοντινή κεφαλιά, αλλά ο Τσέλιος και πάλι ήταν εκεί που πρέπει, μπλοκάροντας την μπάλα.

Το 1-2 τελικά δεν άλλαξε, με τον Θεσπρωτό να παραμένει στους 12 βαθμούς και την προτελευταία θέση και τον Διαγόρα να ανεβαίνει στους 26 και την τέταρτη θέση, μετά και τη… γκέλα της Καβάλας.

Κίτρινη: 78' Σερβιλάκης

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κωνσταντάκος, Δημήτρουλας, Σταυρίδης (82΄Τσιάτας), Σερβιλάκης, Κολτσίδας, Ραμίρεζ, Βουκομάνοβιτς (46΄Κολλάς), Μπίκας, Ντάλα Κόστα, Κωνσταντακόπουλος (70΄ Κωνσταντίνου), Ευθυμίου

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Πέτρος Ρουτζιέρης): Τσέλιος, Παπαδόπουλος, Προβαδίτης, Καρπαθάκης, Γλυνός (67΄Γεωργίου), Πινιώτης, Αθανασίου (46΄Κασνέτση), Αυγενικού (53΄Πατσαρούχας), Ζουζούρη, Μπαρμπαρούσης, Γούλας