27/02/2020
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2020 - 17:54

Νίκη για άνοδο, κέρδισε την Καλαμάτα

Σημαντικό τρίποντο για τους Βολιώτες, 2-0 τη «Μαύρη Θύελλα»

Πολύ σπουδαίο τρίποντο πανηγύρισε το απόγευμα της Κυριακής (19/1) η Νίκη Βόλου καθώς επικράτησε στην Καλαμάτα με 2-0 της ομώνυμης ομάδας για τη 16η «στροφή» του πρωταθλήματος της FootballLeague.

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη πέτυχε δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο και με τη νίκη αυτή ανέβηκε στους 25 βαθμούς βρισκόμενη στο -4 από τη δεύτερη προνομιούχο θέση, που είναι η Βέροια, ενώ ισοβαθμεί με Διαγόρα και Καβάλα.

Από την άλλη, η «Μαύρη Θύελλα» παρέμεινε ουραγός του πρωταθλήματος, μόλις 12 βαθμοί για τους Μεσσήνιους, οι οποίοι ισοβαθμούν με τον Θεσπρωτό και βρίσκονται στο -4 από τις θέσεις της σωτηρίας.

Το παιχνίδι στο γήπεδο της Παραλίας κρίθηκε από δύο τέρματα του Ροχάνο στο δεύτερο ημίχρονο, το πρώτο στο 58’ και το δεύτερο στο 84’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Από μία καλή φάση για κάθε ομάδα στο πρώτο μέρος αρχικά στο 34’ με το σουτ του Ροχάνο από πλευράς Νίκης και τον Στεφανάκο να μπλοκάρει τη μπάλα, ενώ στο 39′ ο Αποστολίδης μπλόκαρε τη μπάλα στην κεφαλιά του Στεργίδη.

Καλύτερη η Νίκη στο δεύτερο 45λεπτο θα ανοίξει το σκορ στο 58’ όταν το σουτ του Κρουθ θα βρει στο δοκάρι, ο Ροχάνο θα πάρει το «ριμπάουντ» και με πλασέ θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Στεφανάκου για το 0-1.

Η Καλαμάτα δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική και έτσι στο 84’ δέχτηκε και το δεύτερο γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ροχάνο, με το οποίο και διαμορφώθηκε το τελικό 0-2. Αποτέλεσμα που έφερε και «λαικά δικαστήρια» στο γήπεδο της Καλαμάτας.

Κίτρινες: 47’ Στεφανάκος - 14’ Μπαλάφας, 47’ Μπιτσάκος, 53’ Κρουθ, 76’ Καμπαγέρο

Διαιτητής: Μαχαίρας (Αθηνών), Βοηθοί: Κολλιάκος (Αθηνών), Σταυρόγλου (Αθηνών), 4ος: Κοκκόρης (Αρκαδίας)

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βασίλης Βούζας): Στεφανάκος, Τριποτσέρης, Χριστοφιλέας, Τόλι, Κωνσταντινόπουλος, Ζαχαρόπουλος (54’ Ελ Ιντρίσσι), Πέεφ (71’ Οσμάνατζιτς), Μπουσμπίμπα, Στεργίδης (63’ Αλεξόπουλος), Νατσιόπουλος, Ηλιόπουλος.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στάικος Βεργέτης): Αποστολίδης, Αλιατίδης, Βοσκόπουλος, Κάρδαρης, Μπαλάφας, Μπιτσάκος, Καμπαγέρο, Ντομίνγκεθ (88’ Κυριακίδης), Γκαρσία (15’ λ.τρ. Μπαταλίνι), Κρούθ (65’ Βοσνιάδης), Ροχάνο.